2007. augusztus. 23. 14:28 MTI Utolsó frissítés: 2007. augusztus. 23. 18:35 Itthon

Gyurcsány hadat üzen a Kurucinfónak

Gyurcsány Ferenc miniszterelnök a mai napon azt kérte Takács Albert igazságügyi és rendészeti minisztertől, hogy a lehető legrövidebb időn belül készítsen jelentést a kormány számára a kirekesztő szellemiségéről, gyalázkodó, antiszemita és uszító hangvételéről elhíresült Kurucinfó internetes kiadvánnyal szembeni jogi fellépés lehetőségeiről.

„Egy köztársaságnak joga van az önvédelemre, hiszen ha vékony is, de pontos határvonalnak kell lennie a között, ha valaki él a szabadságjogaival, vagy visszaél velük. Egy ponton túl a politikai szabadságjogokkal való gyáva és cinikus takarózás sem fedheti el azt a tűrhetetlen ellentmondást, hogy éppen ez, a szabadságjogokkal való visszaélés gátolhat meg másokat abban, hogy gyakorolják a maguk alkotmányos és emberi jogait – például a félelem nélküli élethez vagy az emberi méltósághoz való jogot” – írja Gyurcsány Ferenc Takács Alberthez címzett levélben.

A miniszterelnök így folytatja: „minden hazafias demokratának, különösképpen nekünk, a köztársaság felelős vezetőinek jogi-politikai, de elsősorban is erkölcsi felelősségünk az, hogy minden rendelkezésre álló eszközzel védjük a köztársaság és az alkotmány alapértékeit”.

„Mindezért arra utasítom miniszter urat, hogy haladéktalanul vizsgálja meg, milyen – korábban nem alkalmazott – alkotmányos eszközök állnak a Magyar Köztársaság rendelkezésére ahhoz, hogy megvédje önmagát és polgárait a Kurucinfó gyűlöletkeltő gyakorlatával szemben” – írja levelében a kormányfő.

A miniszterelnök azt kéri, hogy a vizsgálat terjedjen ki arra: a jogszabályok, illetve a sajtótörvény rendelkezései megteremtik-e a Kurucinfóval szembeni fellépés jogalapját. Gyurcsány Ferenc annak kiderítését is a vizsgálatra bízza, hogy „van-e mód a határozottabb fellépésre”. A levél végén a miniszterelnök a „lehető legrövidebb időn belül” kér jelentést.

A csütörtökön a paksi atomerőműbe látogató igazsági és rendészeti miniszter a kormányfő felkéréséről a távirati irodának azt mondta, hogy egyetért a miniszterelnökkel, és a jogszabályok gyors áttekintését ígérte. A miniszterelnökben határozott a törekvés arra, hogy mindazokat a jelenségeket, amelyek a demokratikus alkotmányos rend keretei között megengedhetetlenek, amelyek félelemkeltésre, gyűlöletkeltésre, uszításra, emberek lejáratására alkalmasak, azt politikai eszközökkel, és ha kell az állam eszközeivel is korlátozni fogja - tette hozzá.
 
"Igazságügyi és rendészeti miniszterként azt gondolom, hogy azokat az állampolgárokat, akiket ilyenfajta támadás, ilyenfajta atrocitás, ilyenfajta befolyásolás ér, az állam nem hagyhatja magára, és meg kell adni azokat a segédeszközöket ezen emberek, embercsoportok számára, amelyekre méltán, az alkotmány erejénél fogva igényt tarthatnak" - hangsúlyozta Takács Albert. Mint mondta, munkatársaival mielőbb áttekintik, hogy ezeket a "nehezen ellenőrizhető médiaformációkat, internetes hírüzeneteket és az ezzel kapcsolatos sajtószabadságot milyen szabályok, milyen mértékben korlátozzák, és hogyan lehet ezeknek a jogszabályi előírásoknak érvényt szerezni".
 
Takács Albert szerint szükséges áttekinteni a nyomozó és bűnüldöző hatóságok ez irányú gyakorlatát, esetleg instruálását vagy újrainstruálását, hogy hogyan tudnak hatékonyabban eljárni. A miniszter nem zárta ki, hogy jogszabályi változtatásokra is szükség lehet.

Hirdetés
hvg360 Tornyos Kata 2025. január. 07. 12:00

Vészesen terjednek a légúti fertőzések, de honnan tudjuk, hogy coviddal, influenzával vagy megfázással van-e dolgunk?

A téli időszak minden évben egyet jelent az influenzaszezonnal, és ez idén sincs másként. Magyarországon fokozódik a járványhelyzet, szinte mindenki talál a környezetében olyan embert, aki lázra vagy köhögésre panaszkodik, de még nem késő beadatni az influenza elleni védőoltást a HVG által megkérdezett szakértők szerint. Mi a különbség tünet és tünet között, és melyik légúti megbetegedés lehet igazán veszélyes? Erről is beszélt Várdi Katalin pulmonológus és Kemenesi Gábor virológus.