2007. július. 09. 18:14 MTI Utolsó frissítés: 2007. július. 09. 18:38 Itthon

Az MSZP csak Gorbacsov szavaiban talál kivetnivalót

Az MSZP Mihail Gorbacsov nyilatkozatától elhatárolódik, Horn Gyula volt miniszterelnökétől azonban nem - mondta Nyakó István, az MSZP szóvivője hétfőn Budapesten sajtótájékoztatón kérdésre válaszolva.


 Horn Gyula beszédében nem találtam olyan momentumokat, amellyel ne tudnék egyetérteni, Gorbacsovéban azonban több ilyen is volt - közölte a szóvivő a volt miniszterelnök 75. születésnapján elhangzott beszédekkel kapcsolatban. 
 
Nyakó István azt mondta: az MSZP nem ért egyet Gorbacsov azon kijelentésével, miszerint szükséges volt 1956-ban a szovjet beavatkozás. Hozzátette: azt gondolja, hogy az MSZP kongresszusain Gyurcsány Ferenc pártelnök már megelőlegezte ezt az elhatárolódást, amikor Kádár János és Nagy Imre közül Nagy Imrét választotta. 
 
Az MSZP szóvivője úgy vélte, az SZDSZ felhívása után az is jó lenne, hogy ha azok is elhatárolódnának, akik kacérkodnak a kádári örökséggel és egyes esetekben visszasírják.  Nyakó István szerint Horn Gyula tett annyit az országért, hogy tiszteljék ezért. Ezt nemcsak országon belül, hanem határon túl is elismerik - fűzte hozzá.

Tegnap az SZDSZ közleményben utasította el "azokat az 1956-os forradalom emlékét gyalázó, Rákosi diktatúráját mentegető, Kádárt és rendszerét magasztaló nyilatkozatokat, melyek Horn Gyula 75. születésnapjához kapcsolódóan hangzottak el".

Az SZDSZ Horn Gyula szavait is bírálta, azt írván: "az egykori miniszterelnök és a szovjet kommunista pártfőtitkár által tett kijelentések a liberális polgári demokrácia alapértékeit kérdőjelezik meg". A szabad demokraták közleménye kijelenti, egy modern Magyarország nem építhető kádárista alapokra.

Mihail Gorbacsov, a Szovjetunió utolsó elnöke és Hans-Dietrich Genscher volt német külügyminiszter is részt vett július 6-án azon az ünnepi rendezvényen, melyet Horn Gyula 75. születésnapja alkalmából a Magyar Szocialista Párt rendezett. A Magyar Nemzeti Galériában zajlott eseményre külföldi és magyar vendégek - egykori és jelenlegi államfők, politikusok, közéleti személyiségek, az MSZP frakciójának tagjai, Horn Gyula barátai és ismerősei - kaptak meghívást.

"Nagy európai államférfi, aki megnyitotta a kapukat. Horn Gyulának helye van az európai történelemben, és ez az, ami számít. Horn Gyula élvezi a német nép háláját" - mondta Hans-Dietrich Genscher egykori német külügyminiszter,  a német Szabad Demokrata Párt (FDP) tiszteletbeli elnöke, aki 18 évig volt külügyminiszter.

Számos külföldi politikus és közjogi méltóság videóüzenetben köszöntötte az egykori magyar miniszterelnököt. Heinz Fischer osztrák kancellár, Felipe González spanyol miniszterelnök, Jean-Claude Junker luxembourgi miniszterelnök, Helmut Schmidt, Németország volt kancellárja, János Károly spanyol király az elismerő és köszöntő szavak mellett egyaránt azt emelte ki, hogy Horn Gyula történelmi tettet hajtott végre, amikor külügyminiszterként 1989-ben megnyitotta Magyarország határait a kelet-német polgárok előtt, és ezzel hozzájárult a békés, demokratikus átmenet valamint az európai egység megteremtéséhez.


 

Hirdetés