Rendőrségi eljárás a budapesti izraeli nagykövet ellen
Hamarosan hazautazik Izrael magyarországi nagykövete, aki ellen rendőrségi eljárás indult Izraelben. David Admon a gyanú szerint kenőpénzt fogadott el, és arra használta fel pozícióját, hogy privát üzleti vállalkozásokat indítson Magyarországon. A magyar külügyminisztérium szerint ez Izrael belső ügye. A nagykövet hivatali megbizatása amúgy is lejárt volna. Az alábbiakban felidézzük ismét aktuálissá vált, néhány hete közölt cikkünket.
David Admon |
Izrael tekintélyes üzleti napilapja, a The Marker július 6-án négyoldalas cikket szentelt Izrael magyarországi nagykövete, David Admon ügyeinek. Két nappal korábban a Yediot Ahronot foglalkozott a témával. A nagykövet ellen érkezett panaszokat hivatalosan vizsgálja az izraeli külügyminisztérium. (Izraelben augusztus 10-én bejelentették, hogy már a rendőrségi vizsgálat is megindult - a szerk.)
The Marker szerint Admont három éve az akkori Likud kormány külügyminisztere, Silvan Shalom „haveri alapon” nevezte ki a nyugdíjkorhatár felett lévő, diplomával sem rendelkező, adóbefizetéseivel elmaradó, a csőd szélén álló üzletembert. Admon reklámcége a 70-es években még jól ment, ám a 80-as években becsődölt, és Admon fűnek-fának eladósodott. Kinevezésével bírósági végzések tömegétől tudott megszabadulni – írja a The Marker. Budapesti kinevezésének az volt a feltétele, hogy rendszeres fizetésének 70 százalékát automatikusan folyósítja az izraeli adóhivatalnak.
Mindennek persze az volt a kockázata, hogy esetleg viszontszolgálatot tesz azoknak, akiknek pénzügyileg el, illetve le van kötelezve. A lap szerint ez történt Julie Offer esetében, akinek 67 ezer sékelllel (csaknem 3 millió forinttal) tartozott, illetve Shalom Zisserr élelmiszeripari vállalkozóval.
2005-ben az izraeli függetlenség napja alkalmából a nagykövet 90 ezer dolláros költséggel nagyszabású fogadást szervezett a Kongresszusi Központban. Az izraeli külügy adatai szerint összesen 113 ezer dollárt sikerült ebből az alkalomból – részben utólag – adományként a költségek fedezésére begyűjtenie. Hol van a különbség? – teszi fel a kérdést a lap. Azt is nehezményezik, hogy Admon államköltségen utazott le a követség kocsijával 2005-ben a Budapesttől 600 kilométerre lévő Belgrádba, hogy végignézhesse a Makabi Tel-Aviv ottani kosárlabda mérkőzését.
Úgy tűnik a biztosítékot egy néhány hete történt incidens verte ki. Admon rezidenciájába hívta a közeli Pasaréti téri katolikus templomban esküdött vállalkozót és a násznépet - mindezt szombaton, ráadásul államköltségen túlóráztatta a követség alkalmazásában lévő testőröket. Admon azzal védekezett, hogy éppen 25. házassági évfordulóját ünnepelte, oda hívta hát kedves ismerőseit - írja a lap.
Admon kinevezése néhány hónapon belül amúgyis lejárt volna. Livni, az új külügyminiszter hazahívta a nagykövetségek éléről az összes politikai kinevezettet. Budapestre is egy vérbeli profi diplomata érkezik, Aliza Bin-Nun személyében.
Megpróbáltuk elérni David Admont, de a követségi sajtóattasé útján közölte, hogy a vizsgálat befejeztéig nem nyilatkozik. Azután viszont szívesen ad interjút.