Az alelnök Horn kitüntetését akarja
Az MSZP alelnöke jó esélyt lát arra, hogy a vasárnapi koalíciós egyeztetésen megállapodjanak az egészségbiztosítás átalakításáról. Erről a politikus szombaton Budapesten sajtótájékoztatón beszélt.
Jó esélyt látok arra, hogy a hét végén tartandó koalíciós egyeztetésen ennek az ügynek és egyéb kérdéseknek a végére is pontot tegyünk – közölte az alelnök arra a kérdésre, lesz-e megállapodás az egészségügy területén. Hiller István azt mondta: úgy látja, hogy a miniszterelnök javaslata vagy annak finomított változata alkalmat ad arra, hogy az egyeztetésen megállapodás születhessék. Az MSZP alelnöke megjegyezte ugyanakkor: biztos benne, hogy véleménykülönbségek ezután is maradnak az MSZP és az SZDSZ között.
Az MSZP és az SZDSZ kiegészítő koalíciós megállapodást köt a reformok további menetrendjétől a vasárnapi koalíciós egyeztetésen –közölte korábban Kiss Péter, az MSZP alelnöke. A vasárnapi egyeztetésen azt beszélik meg a koalíciós pártok, hogy a fontosabb területeken milyen menetrend szerint haladnak tovább – mondta.
Kiss Péter, aki hétfőtől kancelláriaminiszter lesz, elmondta, hogy a megállapodásban benne lesznek az egészségüggyel kapcsolatos kérdések, szociális, környezetvédelmi, oktatási, gazdasági, pénzügyi kérdések. Állapotjelentést készítenek arról, hol tartanak az egyes ügyek, és milyen kérdéseket tűznek a következő egy-másfél évben napirendre.
A vasárnapi egyeztetésen az MSZP részéről jelen lesz Gyurcsány Ferenc miniszterelnök, a párt elnöke, Kiss Péter, szociális és munkaügyi miniszter alelnök, Lendvai Ildikó parlamenti frakcióvezető, Veres János pénzügyminiszter, illetve Hiller István oktatási miniszter, az MSZP alelnöke.
Az SZDSZ-t Kóka János pártelnök, Fodor Gábor környezetvédelmi miniszter, Magyar Bálint fejlesztéspolitikai államtitkár, Gulyás József, az Országos Tanács elnöke és Horn Gábor koalíciós koordinációért felelős államtitkár képviseli. Az egészségbiztosítást érintő kérdések tárgyalásakor Horváth Ágnes egészségügyi miniszter is jelen lesz.
Hiller István pártelnök azt is közölte a nyilvánossággal, hogy kérni fogják az államfőt, hogy Horn Gyula érdemeire való tekintettel írja alá Gyurcsány Ferenc miniszterelnök javaslatát, aki a politikust 75. születésnapja alkalmából jelölte kitüntetésre. Az alelnök szerint egy ilyen magas kitüntetés egy egész gondolkodásmód, egy egész politikai teljesítmény megítélése. Horn Gyula számot vetett életével, és erről a legnagyobb nyilvánosság előtt beszámolt. Ezért a köztársasági elnök aggályai, miszerint 1956-os pufajkás szerepléséről Horn akképpen vélekedett, hogy a törvényes rendet védte, ezt a teljesítményt nem teheti semmissé.
Sólyom László számára eddig ez az érvelés nem volt meggyőző, aminek hangot is adott, így Horn Gyula lehet, hogy ezúttal sem kap kitüntetést, akárcsak öt éve, amikor Mádl Ferenc tagadta meg a felterjesztés aláírását.