Gyurcsány egy évig még kormányfő marad
Több jel mutat „bizonyos mértékű reformfáradtságra” az MSZP-n belül, áll az egyik vezető londoni befektetési ház elemzésében, amely szerint a magyarországi szerkezeti reformok lendülete a következő egy évben kifulladhat.
MSZP-vezetők. Hát, ország © Stiller Ákos |
A GS szerint Kiss Péter kinevezése úgy értelmezhető, hogy Gyurcsány helyzete meggyengült az MSZP-n belül, és a kormányfőnek kompromisszumot kell kötnie a "régi" vezetéssel.
A Londonban kiadott elemzés szerint az MSZP az alacsony népszerűségi mutatók miatt is most már ódzkodik a további olyan szerkezeti reformoktól, amelyek "rövid távon növelhetik a fájdalmakat". A kormány már jelezte, hogy a jövőre tervezett ingatlanadót esetleg mégsem vezetik be, és továbbra sincs döntés az egészségügyi ellátó rendszer átalakításának mikéntjéről – áll a Goldman Sachs elemzésében.
Hacsak a kormány népszerűsége nem emelkedik jelentősen - ami rövid távon nem tűnik valószínűnek -, a messze ható szerkezeti reformok bevezetésének lehetősége 2008-ban fokozatosan bezárul, mivel utána "már túl közel lesznek" a 2010-es választások. Az egészségügyi reform várhatóan valamilyen formában megvalósul, és van esély a nyugdíjrendszer "paramétereinek" esetleges módosítására is, az adóreform valószínűsége azonban elenyészett, csakúgy, mint a nyugdíjrendszer és a felsőoktatás mélyebb átalakításáé, áll a GS értékelésében.
A ház szerint "valamikor jövő ilyenkor" már meglehetősen jól lehet majd látni, hogy mely reformok továbbvitele valószínű, azután azonban a reformlendület jó eséllyel kifullad.
Az elemzés szerint a befektetőknek egyértelműen meg kell különböztetniük a szerkezeti reformokat és a költségvetési kiigazítást, és a Goldman Sachs ez utóbbi kilátásait ítéli meg derűlátóbb módon. A ház felidézi, hogy a kormány is leszállította a korábbi 6,8 százalékról a GS által is előrejelzett 6,4 százalékra a 2007-es államháztartási deficitjóslatot, és tekintve, hogy a kormány milyen óvatos a költségvetési előrejelzésekben, a tényleges eredmény valószínűleg ennél is jobb lesz.
A korai jelek szerint a deficitcsökkentés 2008-ban is folytatódik, és az ingatlanadó bevezetésének elmaradása nem gyakorolna jelentősebb hatást.
A hosszabb távú költségvetési kilátások azonban továbbra is ködösek; a közelgő választások 2009-2010-ben ismét a költségvetés fellazítására ösztönözhetik a kormányt. A Goldman Sachs szerint azonban ezúttal korántsem várható olyan mértékű lazítás, mint a 2006-os választások előtt, egyebek mellett azért, mert a piac - sőt a választópolgárság is - most már nagyobb kételyekkel tekint a költségvetési pozícióra, és "nagyobb készséggel büntetné a kormányt" a lazítás bármilyen jelére is, mint legutóbb.
A GS szerint ezért most már kevésbé valószínű a deficit olyan mértékű felduzzadása 2010 előtt, mint 2006-ban, ugyanakkor nehéz elképzelni azt is, hogy a jelentős hiánycsökkentés 2008 után is folytatódik. A Goldman Sachs azzal számol, hogy az államháztartási hiány 2008 után stagnál, vagy kissé emelkedik, de így is jelentősen a GDP-érték 9 százalékát meghaladó 2006-os csúcs alatt marad, áll a jelentésben.
Orbán Vikor a Fidesz kongresszusán. Közvetett hatás © Stiller Ákos |
A Goldman Sachs elemzése szerint a Fidesz által kezdeményezett népszavazás esetleges sikerének sem lenne nagyobb költségvetési kihatása, viszont tovább csökkentheti a kormánypártok reformkészségét. A cég ugyanakkor nem hiszi, hogy egy sikeres népszavazás előrehozott választásokhoz vezetne, és azzal számol, hogy - jóllehet mióta az összetartást erősítő utcai zavargások elültek, Gyurcsány Ferenc párton belüli helyzete gyengülni kezdett - a kormányfő legalább a következő 12 hónapban várhatóan a helyén marad.
Bizonytalanabb azonban, hogy utána mi történik, és továbbra is van esély arra, hogy Gyurcsány Ferencet a 2010-es választások előtt mással váltják fel, ha az MSZP népszerűsége nem javul, áll az elemzésben.
Bárhogy alakul is a helyzet, a GS úgy gondolja, hogy "12 havi távlaton túl jelentősen csökkenni fog a miniszterelnök képessége reformintézkedések keresztülvitelére". Az elemzés szerint ahogy a reformfáradtság lassan úrrá lesz, növekedhet valamelyest a piacon megkövetelt kockázati prémium, és a kormányfő menesztésének különösen negatív hatása lenne, ez azonban a következő egy évben nem várható.
Most az ősszel esedékes 2008-as költségvetési terveket kell figyelni; a GS várakozása szerint az előirányzat reális lesz, és "a politikai színtér kisebb eltolódásai" nem fognak hatást gyakorolni rá.
A Goldman Sachs jelenlegi előrejelzése a jövő évre 5 százalékos GDP-arányos államháztartási hiány, de a pénteki londoni elemzés szerint valószínű, hogy ezt valamelyest lefelé kell majd módosítani a költségvetési tervek ismertetése után.
A pénzügypolitikai kilátásokról a Goldman Sachs előrejelzésében az áll, hogy az MNB várhatóan nem veszi nagy súllyal figyelembe a reform lassulásának lehetséges hatásait, amíg azok nem emelik jelentősen a kockázati hozamfelárat.
A ház a júniusról szóló korábbi előrejelzés helyett júliusra várja az első kamatcsökkentést, és 12 havi távlatban összesen 1,50 százalékpontos csökkentéssel számol.