2007. június. 14. 13:28 MTI Utolsó frissítés: 2007. június. 14. 13:31 Itthon

Elhunyt Pungor Ernő akadémikus

Életének 84. évében elhunyt Pungor Ernő, a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) rendes tagja, nyugalmazott tárca nélküli miniszter.

Az Állami Díjas, a Magyar Köztársasági Érdemrend Nagykeresztjével kitüntetett tudós szerda este, váratlanul hunyt el. Pungor Ernőt a Magyar Tudományos Akadémia, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem és a Bay Zoltán Alkalmazott Kutatási Közalapítvány saját halottjának tekinti. Temetéséről később intézkednek.

Pungor Ernő eredményekben gazdag életútját mutatja számos hazai és külföldi elismerés, többek között az Akadémiai Aranyérem, a Magyar Köztársasági Érdemrend nagykeresztje, a Royal Society tiszteletbeli tagsága, a Robert Boyle-aranyérem, a Talanta Aranyérem, a Grosses Deutsche Verdienstkreuz, a Francia Becsületrend tiszti fokozata – tartalmazza a az akadémia gyászközleménye.

Pungor Ernő 1923-ban született Vasszécsényben, 1962-től a Veszprémi Vegyipari Egyetemen tanított, 1968 és 1970 között rektorhelyettes volt. 1970-től a Budapesti Műszaki Egyetemen oktatott, fizikai kémiával, elsősorban a műszeres analitikai eljárásokkal foglalkozott. Jelentős szerepe volt a magyar kémiai műszergyártás megteremtésében.

A tudós 1990 és 1994 között az Antall-kormány címzetes államtitkára, majd a tudományokkal foglalkozó tárca nélküli minisztere, az Országos Műszaki Fejlesztési Bizottság elnöke és az Országos Atomenergia Bizottság elnöke, 1992 és 1994 között a Magyar Űrkutatási Tanács elnöke volt. 1994-ben a Bay Zoltán Alkalmazott Kutatóintézet főigazgatójaként is dolgozott. Elnöke volt az MTA Analitikai Kémiai Bizottságának, elnökségi tagja a Magyar Kémikusok Egyesületének. 1994 júliusától nyugdíjas egyetemi tanárként tevékenykedett.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.