2007. június. 05. 16:44 MTI Utolsó frissítés: 2007. június. 05. 16:14 Itthon

Nem fogadta az illetékes fővárosi kórház a betegeket

A betegeket végül befogadó miskolci kórház igazgatója, Csiba Gábor szerint a szaktárca információs irodája azt sem tudta megmondani salgótarjáni kollégájának, hogy idegsebészetileg jelenleg hová tartozik a salgótarjáni egészségügyi intézmény.

Nem fogadta a területi beosztás szerint illetékes Országos Idegsebészeti Tudományos Intézet a fővárosban kedden azokat a balesetben megsérült férfiakat, akiket végül - több más fővárosi kórház elutasító válasza után - mentőhelikopter szállított a salgótarjáni kórházból Miskolcra, a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei kórházba. A Borsod megyei rendőr-főkapitányság kommunikációs irodája szerint a két férfi még kedden hajnalban szenvedett közlekedési balesetet a 21-es főúton. 
 
A mentőhelikopter kétszer fordult a betegekkel, az első sérültet délután fél három körül hozták meg, a helikopter a másik betegért visszarepült. A Borsod megyei rendőr-főkapitányság kommunikációs irodája megerősítette az MTI információját arról, hogy a sérült férfiak kedden hajnalban szenvedtek közlekedési balesetet. Közlésük szerint a 21-es főúton történt baleset során az a személyautó, amiben a két súlyosan sérült, budapesti illetőségű férfi utazott, egy álló teherautónak ütközött.
 
Csiba Gábor, a megyei kórház főigazgató-főorvosa a történtekről a távirati irodának elmondta: a salgótarjáni kórházi vezető kedd délelőtt kereste meg kérésével, hogy fogadja a két baleseti sérültet, ugyanis a szükséges idegsebészeti beavatkozást Salgótarjánban nem tudják elvégezni, máshol pedig nem fogadták őket.
 
A miskolci kórház főigazgató-főorvosa hangsúlyozta: április 1-jéig hozzájuk tartozott a salgótarjáni kórház, azóta viszont Budapesthez, az Országos Idegsebészeti Tudományos Intézethez tartozik. Mint mondta: a Nógrád megyei kolléga természetesen a fővárosban érdeklődött először a betegek fogadásáról, ám elutasító választ kapott. Információi szerint ezt követően salgótarjáni kollégája több más fővárosi egészségügyi intézménynél is próbálkozott, ám sehol sem fogadták a betegeket.
 
"Így telefonált Miskolcra, a megyei kórházba, és én átvettem a sérülteket, bár területileg nem tartoznak hozzánk. Amit tetttem, annak ellenére tettem, hogy a mi intézményünk is pénzügyi nehézségekkel küzd" - mondta Csiba Gábor.
 
Beszámolt arról is, hogy a mentőhelikopteres szállítást megelőzően a salgótarjáni kórház a szaktárca információs irodáját is megkereste, de ott - az elsődleges információk alapján - nem tudták megmondani, hogy a salgótarjáni egészségügyi intézmény idegsebészetileg hová tartozik.
 
Csiba Gábor úgy fogalmazott: korábban már több alkalommal jelezte, s most ismét jeleznie kellett az Egészségügyi Minisztériumnak, hogy rossz a területi beosztás, de ezekre a felvetéseire elmondása szerint eddig még semmilyen választ sem kapott.
 
Ha ez nem így van, akkor viszont a tájékoztatással, az információáramlással van probléma - tette hozzá. Csiba Gábor - mint mondta - a szaktárcának azt is javasolta, hogy a felesleges "betegküldözgetést" azzal kerüljék el, hogy a beteggel kapcsolatos költségeket ott fizessék ki, ahol ellátják őket. Ezeket az összegeket attól az intézménytől kellene levonni, ahová a beteg tartozik - jelentette ki.
Hirdetés