2007. március. 08. 16:16 MTI Utolsó frissítés: 2007. március. 08. 20:02 Itthon

Megvan a kórházlista - három intézmény szűnik meg

Három intézmény szűnik meg áprilistól és az összes ágyszám 80 125-ről 71 324-re csökken, ezen belül az aktív ágyak száma 16 ezerrel lesz kevesebb, a krónikusaké hét és fél ezerrel több – jelentette be az egészségügyi miniszter.

Molnár Lajos. Döntött
© Müller Judit
Nem történt meglepetés abban, hogy megszűnik a Schöpf-Merei Ágost Kórház és Anyavédelmi Központ, az Országos Pszichiátiria és Neurológiai Intézet (OPNI) és a Svábhegyi Állami Gyermekgyógyintézet. Csak krónikus ellátást biztosító intézmény 53 lesz az országban - derült ki a sajtónak kiosztott tájékoztató anyagból. (A kórházak kapacitáskiosztása megtalálható a minisztérium honlapján. Kattintson!) Molnár Lajos elmondta: a kórházi struktúrával párhuzamosan életbe lép a területi ellátási kötelezettség, amelyről minden háziorvos, kórház és beteg időben értesülni fog. Az átalakítások költségeit és az elbocsátások nyomán kifizetendő végkielégítéseket a központi költségvetésből fedezik. Az intézményeknek és a fenntartóknak az új finanszírozási szerződéseket március 31-ig kell megkötnie, a változások április 1-jével lépnek életbe.


Molnár Lajos elmondta azt is, a tárca szerint körülbelül 1500 orvosnak és 5-6 ezer asszisztensnek és kórházi dolgozónak kell munkahelyet váltani. A miniszter kifejtette: a Szociális és Munkaügyi Minisztériumban és a Miniszterelnöki Hivatalban külön munkacsoport foglalkozik az átalakítás humánpolitikai kérdéseivel, amely grémium feladata az alkalmazottak mobilitásának segítése.

Az átalakítások költségeit és az elbocsátások nyomán kifizetendő végkielégítéseket - függetlenül a fenntartótól - a központi költségvetésből fedezik - tette hozzá Molnár. Kérdés kapcsán elmondta: az átalakítások költsége körülbelül 20 milliárd forintot tesz ki. A miniszter beszélt a finanszírozásról is. Az egy teljesítményegységre jutó súlyszám értéke 136 ezer forintról 146 ezer forintra emelik. A miniszter megbízottakat nevezett ki az átalakítással járó feladatok összehangolására.

A Fidesz a lista kihirdtését követően közleményben támadta Molnár Lajos miniszter döntését. A Mikola István jegyezte dokumentum szerint a lépés "szakmailag átgondolatlan, indokolatlan, csak bizonyos kormány-közeli üzleti köröknek hasznot hajtó". A párt fellép a kórházbezárások ellen, és péntek reggelre "válságtanácskozást" hív össze, amelyen a párt vezetői, szakpolitikusai, valamint a kórházakat fenntartó megyei önkormányzatok és megyei jogú városok vezetői vesznek részt.

Megfelelő, vállalható kompromisszum, törvényes és szakmailag alátámasztott döntés - ezt már az MSZP-s Kökény Mihály mondta a kórházlistáról. A szocialisták szakpolitikusa az MTI-nek úgy nyilatkozott: sajnálja, hogy regionális egészségügyi tanácsok nem tettek javaslatot az ágyszámok régiónkénti megosztására. Kökény szerint a döntés lehetővé teszi, hogy az intézmények finanszírozása átláthatóbb legyen. Mint mondta, a kórházlistáról szóló döntést alapos, hosszú előkészítés előzte meg, így lehetővé válik, hogy zökkenőmentes legyen az átmenet.

Hirdetés
Itthon Bábel Vilmos 2024. november. 28. 17:21

A Tiszának rengeteg pénzre van szüksége

Magyar Péteréknek milliárdok kellenének a 2026-os kampányra, ha tartani akarják a lépést riválisaikkal. A szükséges pénzt csak adományokból tudják összeszedni, az államtól nem fognak kapni. A magyar elit nagy része az államtól függ, és nem fog oldalt váltani, ha nem biztosak abban, hogy nemsokára másnál lesz a kasszakulcs. Magyarék feladata: jó befektetésnek kell látszani. Szombaton jön ki a párt friss átláthatósági jelentése, és kiderül, hogy az elmúlt hónapokban ez mennyire sikerült nekik.