Gyurcsány: a radikalizmus és a bezárkózás a perifériára szorít
A magyar külpolitikának a belső reformok sikerét kell szolgálnia, utóbbi nélkül a kontinens perifériájára sodródhatunk, megerősödhet a nemzeti radikalizmus és a bezárkózás. Erről a miniszterelnök beszélt szerdán Budapesten, külpolitikai évértékelő beszédében.
Adjon ötleteket a külügynek! |
A külügyminisztérium megbízása alapján a külügyi témákkal foglalkozó intézetek, alkotóműhelyek hét fő témában készítettek tanulmányokat, amelyek alapul szolgálnak egy új külpolitikai stratégia kialakításához. A tárca ennek a fórumnak a segítségével kívánja megismerni a külpolitika iránt érdeklődő civil szervezetek, állampolgárok véleményét: mit gondolnak a magyar külpolitika szerintük kívánatos irányáról, illetve a megbízott alkotóműhelyek anyagairól. Eddig három témában születtek tanulmányok, ezekre itt kattinthat: |
Gyurcsány Ferenc azt mondta, magyar és régiós tapasztalatai szerint mérsékelt középpártok és radikális politikai erők szövetségre lépése esetén a radikálisok fertőzik meg a középpártokat. A miniszterelnök szólt arról, hogy a nemzetpolitikának nem a magyarországi pártpolitikai megosztottság exportjáról, hanem a nemzeti összefogásról kell szólnia. Hozzátette: a határon túli magyar közösségek iránt érzett felelősséget és a szomszédságpolitikát egymásra való tekintettel, a dolgok összetettségében lehet hatékonyan összehangolni.
"A határon túl élő magyarság megmaradásának legfontosabb feltétele, hogy a magyar közösségek előtt az eddigieknél jobban megnyíljanak a gazdasági és kulturális érvényesülés feltételei, ezért az eddigi támogatáspolitika mellett a területi és regionális fejlesztéspolitikának lesz a jövőben kitüntetett szerepe" - szögezte le a kormányfő.
© Stiller Ákos |
A miniszterelnök szélesebb és mélyebben integrált európai együttműködést tartott szükségesnek, ugyanakkor - mint mondta - az EU-ban látja a nemzeti karakter, a nemzeti érdekek jobb képviseleti lehetőségét is. Hangsúlyozta Európa nyitottságának megőrzését is, részben a szomszédok, részben más térségek felé.
Gyurcsány Ferenc szerint az európai alkotmányozási vitában meg kell őrizni a kompromisszum egyensúlyát és a jelenlegi patthelyzetnek mielőbb meg kell szűnnie. Megjegyezte: egyetért Angela Merkel német kancellárral abban, 2009-ben már úgy kellene lebonyolítani az európai parlamenti választásokat, hogy a megoldatlan intézményi kérdésekre megtalálták a válaszokat.
A kormányfő szorgalmazta Horvátország mielőbbi felvételét az unióba, valamint azt, hogy a Nyugat-Balkán államai gyorsabb ütemben közeledjenek az EU-hoz, hiszen - fűzte hozzá - ez a térség biztonságát és prosperitását szolgálja. Közölte: ebben a folyamatban kulcsszerepe van Szerbiának, mert ha ott politikai stabilitás és gazdasági megerősödés tapasztalható, az kihat az egész térségre. Szorgalmazta az EU és a Nyugat-Balkán közötti vízumkönnyítési tárgyalások mielőbbi sikeres lezárását, és azt, hogy az unió mielőbb tegyen javaslatot a vízumliberalizációs intézkedések megtételére. Koszovó ügyéről szólva azt mondta, olyan megoldásban bízik, amely életképes és valamennyi ott élő közösség érdekeit figyelembe veszi. Úgy vélte, ehhez az Ahtisaari-csomag jó kiinduló alap.
Mint mondta, megérti, hogy a török EU-tagság kérdése kapcsán számos országban ellenérzések tapasztalhatóak. Hozzátette ugyanakkor: a magyar álláspont továbbra is kiáll az iszlám vallású, ám szekuláris, a tagsági feltételeket remélhetőleg teljesítő Ankara uniós tagsága mellett. Gyurcsány Ferenc kitért arra, hogy a mértékletesség és a mérsékeltség politikájában nyitottnak kell mutatkozni a különböző vallási nézetek, meggyőződések iránt, ugyanakkor Törökországban meghatározónak kell lennie az európai kulturális értékek, hagyományok tiszteletben tartásának, a mérsékelt közéleti, társadalmi, politikai vallásnak.
© Stiller Ákos |
Az évértékelő beszéd előtt Göncz Kinga külügyminiszter mondott bevezetőt, megerősítve, hogy a szakértők és civilek bevonásával készülő új külkapcsolati stratégia nyárra elkészül.