2007. február. 19. 10:36 Utolsó frissítés: 2007. február. 19. 16:18 Külkapcsolati stratégia

A magyar szomszédságpolitika biztonságpolitikai dimenziói

A szomszédsági kapcsolatok biztonságpolitikai dimenziói – peace-building, a biztonság gazdasági és nemzeti-kulturális dimenziói. Szóljon hozzá Ön is!

A teljes tanulmány
Letöltheti itt.
A magyar külpolitika számára a szomszédságpolitikai kapcsolatrendszer legtágabb keretét azok a globális és regionális gazdasági szervezetek adják, amelyek döntő jelentőséggel bírnak egész régiónk fejlődése szempontjából. A közös cél a kölcsönösen előnyös gazdasági és kereskedelmi együttműködés, amelynek feltételeit döntő mértékben a WTO, az OECD és visegrádi típusú együttműködési formák alakítják ki. Ezeken a fórumokon Magyarországnak módja van, hogy hallassa hangját a közös szakpolitikák különféle kérdéseiben.

A magyar külpolitika fontos feladata, hogy aktívan hozzájáruljon a kelet-közép-európai és délkelet-európai térség stabilitásának, elsősorban a szomszédos államok demokratikus átalakulásának, az emberi jogok általános érvényesülésének biztosításához, különös tekintettel a nemzeti és etnikai kisebbségek európai normáknak megfelelő jogaira. Ennek érdekében aktívan kell támogatnunk a térségbeli országok euroatlanti integrációs törekvéseit, a felkészült és a kritériumokat teljesítő országok felvételét. Figyelmet kell fordítsunk a határmenti és a határon átnyúló regionális együttműködési formákra.

Magyarországnak aktív szerepet kell játszania az olyan regionális együttműködési fórumok és szerveződések tevékenységében, mint a visegrádi együttműködés, a Közép-európai Kezdeményezés és a Quadrilaterale. Tovább kell vizsgálni, hogy az integráción belül milyen szerepet játszhatnak a regionális szervezetek és csoportosulások. Európai források bevonásával, valamint kétoldalú alapon, magyar finanszírozással történő segítségnyújtással, rendszerváltó és integrációs tapasztalatainkat megosztva, segítenünk kell keleti és déli szomszédainkat az ottani intézményépítésben.

Biztosítani kell, hogy a magyar közigazgatási, rendészeti, jogi és gazdasági szakértők tapasztalataikkal hozzájárulhassanak dél-kelet európai válságok utókezeléséhez is. Hasonló irányú erőfeszítéseket igényel a nyíregyházi folyamat tevékenységének fejlesztése a poszt-szovjet térségben való szerepvállalásunk erősítése érdekében.