Gyurcsány: „A legvégén minden csillag lehullik. Ez az én sorsom is”
Hosszú interjút adott londoni The Times-nak a magyar miniszterelnök. Többek között kifejtette: soha nem volt annyi antiszemita megnyilvánulás, mint most, és „valami rettenetes dolog történik”. A Fidesz érdekközösséget vállal a szélsőjobbal - fejtette ki, és megjósolta saját bukását is. „Csak az a kérdés, mikor” - tette hozzá.
Gyurcsány Ferenc Az eurót 2010 és 2015 közé ígéri. |
„Talán azért, mert inkább a sikeres üzletember imázsát próbálja sugallni, mint egy politikusét? - vetette közbe a riporter. „Nem gondolkodom azon, hogy miként kellene megjelennem. Legfőbb riválisom a frizuráját és az öltözködését is teljesen megváltoztatta, hogy minél hétköznapibbnak nézzen ki. A magyarok szerint olyan volt, mint egy vidéki Elvis. Nem nyert vele választást” – válaszolta Gyurcsány.
A riporter rákérdezett az ősi magyar piros és fehér, úgynevezett Árpád-sávos zászló körüli ellentétes felfogásokra. Gyurcsány elmondta: „az ország demokratikus többsége számára az Árpád-sávos zászló a magyar nemzetiszocialisták szimbóluma. Ez alatt a zászló alatt magyar zsidók tömegeit hurcolták el Auschwitzba. A kommunista ötágú vörös csillagnak itt teljesen más jelentése van, mint Hollandiában, ahol az egyik sörmárka üvegén látható. Az emberek többségének ez a zászló azt jelenti, hogy a Fidesz érdekközösségben áll a szélsőjobboldali antiszemita erőkkel. Nem akarják elhatárolni magukat tőlük. Azt állítják, hogy nem szélsőjobboldaliak vagy antiszemiták, de közben nem akarják megkülönböztetni magukat tőlük, és nagyon tudatosan elmossák a határvonalat”
Majd kifejtette: „Azt kell mondanom, hogy soha nem volt annyi antiszemita megnyilvánulás mint most. A feleségem a jogi karon előadó. A múlt héten, amikor kilépett az egyetem központi épületéből, a kezébe nyomtak egy olyan szórólapot, amilyet az elmúlt ötven évben nem láttunk Magyarországon. Ez egy nagyon egyértelmű és félreérthetetlen antiszemita pamflet volt. Ez nem csak azért sért engem, mert a feleségem zsidó származású. Tavaly ősszel a Kossuth téren ötven, feltételezett zsidó származású politikus nevét olvasták fel. Egy órával később a Fidesz politikusai felléptek ugyanarra a színpadra. Nem mondták: kérjük, ne tegyék ezt, ezen az áron nem kell a támogatás. Valami rettenetes történik” - mondotta a miniszterelnök.
"Számottevő rendőri erőszak volt a tavaly őszi tüntetések idején. Hogyan kívánja ellenőrizni a rendőrséget a következő esetleges forrpont idején, a március 15-i ünnepek alatt?" – szólt a riporter egyi kérdése. „A rendőrök egyértelmű utasításokat kaptak az országos rendőrfőkapitánytól, hogy kötelező viselniük az azonosító számukat. A belső eljárásokat és szabályokat megváltoztatták. A rendőrök már letéphetetlen, felvarrt jelvényt viselnek”- válaszolta a kormányfő.
A továbbiakban, gazdasági és külpolitikai témákat érintve, Gyurcsány közölte, Magyarország 2010 és 2015 között csatlakozik majd az eurózónához. Ugyanakkor valószínűleg nem csatlakozna ahhoz az amerikai védelmi rendszerhez, amelynek tervezett lengyelországi és csehországi bevezetéséről a közelmúltban többször is szó esett.
A reformok körül zajló vitával kapcsolatban elmondta, az EU-tagállamok három csoportra oszthatók. Az elsőbe a bátor modernizálók tartoznak, mint Finnország, Dánia, vagy Nagy-Britannia, amelyek gazdaságuk erőteljes átalakításával csatlakoznak a világgazdasághoz. A második csoportba tartozik például Németország, Franciaország és Olaszország, amelyek tudják, hogy válaszolniuk kell a globalizációra, de kérdés annak üteme és mikéntje.
A harmadik csoportot a Lengyelországtól a Balkánig terjedő térség országai alkotják, amelyeknek társadalmi és történelmi háttere sokak szerint hasonló. Itt azonban "még eldöntésre vár az alapvető kérdés: haladó modernizáció vagy a radikális nacionalizmus elszigetelődése ... ezt a vitát látjuk az összes (térségbeli) országban" - idézi a magyar miniszterelnököt a pénteki The Times.
Gyurcsány az interjú végén melankolikus hangokat ütött meg: „Mi a véleménye példaképe, Tony Blair küszöbön álló visszavonulásáról?” – hangzott a kérdés. „Ez a sorsa minden demokratikus politikusnak. Soha nincs happy end. Felemelkedsz és lehullsz. A legvégén minden csillag lehullik. Ez lesz az én sorsom is, az egyetlen kérdés, hogy mikor”- válaszolt a The Times-nak adott interjúban Gyurcsány Ferenc.
Nemzetbiztonsági Hivatal logó |
A kormányfő azt mondja az interjúban, hogy az Árpád-sávos zászló alatt magyar zsidók ezreit hurcolták el Auschwitzba. Mi erről a Fidesz álláspontja? – tette fel a kérdést az InfoRádió riportere. „Gyurcsány Ferenc egy történelmi szimbólumot szándékosan félreértelmez, hiszen a nyilaskeresztes zászlónak a nyilaskereszt volt a lényege, ez fejezi ki az önkényuralmi jelképet. A nyilaskereszttől megszabadított történelmi zászló az Árpád-sávos zászló. Hogy mennyire legális az Árpád-sávos zászló vagy címer használata, azt mutatja, hogy a Nemzetbiztonsági Hivatalnak a címerében is megjelenik” – fejtegetett Répássy.
Feldmayer Péter, a Mazsihisz alelnöke is cáfolta, hogy a Fidesz antiszemita lenne, illetve érdekközösséget vállalna a szélsőjobboldali erőkkel. Mindestre időnként, a gyakorlati politikában,az elvek nem mindig érvényesülnek – jelentette ki a Mazsihisz vezető. Az antiszemita jelenségek között emlegette Morvai Krisztina tavalyi húzását is, aki utódjelöltjének rossz hírét azzal akarta kelteni egy ENSZ szervezetben, hogy „cionistának” bélyegezte.