2007. február. 25. 11:09 MTI Utolsó frissítés: 2007. február. 25. 18:04 Itthon

Bono zárta az MSZP-kongresszust

Megújított politika, megerősített közösségek, hatékony szervezet: ezek a megújuló szocialista párt pillérei - mondta Gyurcsány Ferenc kormányfő, az MSZP újonnan választott elnöke vasárnap a párt budapesti kongresszusán.

© Stiller Ákos
A döntéshozatalban demokráciát, a politikai cselekvésben több kezdeményezést, nagyobb határozottságot és erőt, a végrehajtásban nagyobb hatékonyságot ígért Gyurcsány Ferenc, hozzátéve, a magyar baloldal előtt nagy út áll, "messze indulunk, de mindenkit magunkkal viszünk". A változásokhoz azonban aktív elnök és elnökség szükséges, mondta. Az új politikának a nemzeti progresszióból, a demokratikus történelmi előzményekből és a baloldal hagyományos, máig élő, eleven és most is érvényes értékeiből kell táplálkoznia - szólt Gyurcsány első pártelnöki beszéde. 

A "pártról három tételben" fogalmazó Gyurcsány Ferenc közölte: tisztelettel tekintenek a magyar reformkor nagyjaira, Széchenyire, Deákra, Kossuthra, a szocialista, szociáldemokrata mozgalmak politikusaira, így Frankel Leóra, vagy Garami Ernőre, valamint Nagy Imrére, Kéthly Annára és Bibó Istvánra is. "Nem fogjuk feladni álmaikat, nem fogjuk feladni azt a hitünket, amire hivatkoztunk, akkor amikor mandátumot kértünk egy évvel ezelőtt a kormányzáshoz. Erős, sikeres, új Magyarországot kívánunk építeni" - jelentette ki a pártelnök. Politizáló pártot szeretnének, azaz új alapprogramot készítenek, mondta, majd közölte: javasolja, hogy a szombati alapszabály-módosítással létrehozott új testület, az alapértékek bizottsága őszig bocsásson vitára egy új alapprogramot.

Az MSZP új elnöke kitért arra is: nem feledkeztek meg arról, hogy az ország történetében "százezreket sértettek, aláztak meg, vagy haltak meg elfogadhatatlanul és megbocsáthatatlanul származásuk, szabadságszeretetük és demokratikus meggyőződésük miatt". Véleménye szerint nincs olyan eszme, amely szóval vagy tettel megalázhat, elpusztíthat másokat, ezért azt kérte a küldöttektől, hogy egy perces néma felállással tisztelegjenek a kommunizmus áldozatainak emléknapján. Gyurcsány Ferenc azt kérte az elnökségbe megválasztott miniszterektől, hogy a kormányban azt a politikát képviseljék, amelyre az MSZP tagozataiban, műhelyeiben felhatalmazást kapnak. Be kell fejezni azt a lehetetlen vitát - folytatta -, hogy a kormánynak van pártja, és nem fordítva, mert "nekünk szocialistáknak van kormányunk".

A politikus szerint a baloldal megújításához tartozik az MSZP közösségi jellegének, a "szabadság kis köreinek" megerősítése, valamint szükség van a párt munkaszervezetének, infrastruktúrájának megújítására, amelynek részeként 2008 végére felépül a párt új országos központja. 

Az új pártelnök azt mondta: átérzi annak a felelősségét, amely "a magyar baloldal nagy közösségének felelősségéből rá hárul", és érti azt is, mennyire különböző miniszterelnöknek lenni és vezetni a pártot. "Ennek nagyobb a lelke, ennek bonyolultabb összetettebb a kultúrája, személyi viszonyai, annak bonyolultabb a belső racionalitása, szakszerűsége, másfajta felelőssége" - fogalmazott.

A miniszterelnök Alfred Gusenbauer osztrák kancellárhoz és Borisz Tadics szerb elnökhöz szólva kitért arra, hogy szerinte ugyanazt keresi mind a három ország, azt, hogy hogyan lehet demokráciában nyugalmat, prosperitást teremteni, de az országok helyzete nagyon különböző. Az osztrák nagykoalícióra utalva megjegyezte: nagykoalíciót ma Magyarországon nem tudnának létrehozni, de szerinte ennek nem a szocialisták az okai.

Szerbiát az unióba!

Szerbia és az Európai Unió kapcsolatairól, a koszovói kérdésről volt szó azon a megbeszélésen, amelyet a magyar miniszterelnök, az osztrák kancellár és a szerb államfő folytatott a kongresszuson. A találkozó után Gyurcsány, Gusenbauer és Tadics egyaránt azt hangsúlyozta, hogy Szerbia helye az Európai Unióban van. Borisz Tadics azt mondta: a koszovói rendezés egyaránt fontos Szerbia és a Balkán stabilitása szempontjából, s leszögezte, országa az Európai Unió tagja kíván lenni.

Vitanap a zavargásokról és másról

A tavaly őszi önkormányzati választásról, a budapesti zavargásokról és a progresszív Magyarországot megfogalmazó célról beszéltek a hozzászólók a vasárnapi politikai vitában. Veress József, az MSZP Békés megyei elnöke szerint az
októberi választási eredményben benne volt, hogy a párttagság jelentős része nem tudta, miért, hogyan és mit akar a szocialista párt tenni. A kormányzati munkáról szóló információkat időben meg kell osztani a 32 ezres párttagsággal, hogy ők is megértsék a reformokat. Veress leszögezte, hogy az MSZP nem lehet elég hálás Gyurcsány Ferencnek azért, amit eddig tett, "megnyertük vele a kormányzás folytatásának lehetőségét". A progresszív baloldalnak ma Magyarországon a polgárosodást kell megvalósítania - mondta.
 
Ipkovich György, Szombathely polgármestere azt kérte, ne mondják, hogy az MSZP elvesztette az önkormányzati választást, mert az nem igaz, és ezzel megsértik Pécset, Szegedet, Miskolcot vagy Szombathelyt.

Burány Sándor, az MSZP budapesti elnöke felszólalásában arról beszélt, hogy az őszi zavargások a fővárosiak számára "maga volt a borzalom". Véleménye szerint, az hogy béke lesz-e március 15-én - amely olyan ünnep, ami nem osztja meg Magyarországot -, csak és kizárólag a Fideszen múlik. 

Tabajdi Csaba, az MSZP európa parlamenti frakciójának vezetője úgy vélekedett, hogy az őszi események után Magyarország tekintélye töretlen az unióban, "bár már van rajta néhány szeplő". Szerinte azzal, hogy a Fidesz rendszeresen feljelenti Magyarországot, a magyar kormányt az Európai Uniónál, Orbán Viktor és a Fidesz "a bolsevikok legjobb magyar tanítványa" lett.

Gurmai Zita európai parlamenti képviselő, az MSZP nőtagozatának vezetője azt mondta: örült annak, hogy Sipos József, a társadalompolitikai tagozat tagja hetven százalékos támogatottsággal tagja maradt a pártnak. Hozzátette: bízik benne, hogy a társadalompolitikai tagozat is értelmezni fogja a történteket, és mindenki, aki ellenvéleményt fogalmaz meg, okosan fogja tenni. (Sipos Józsefet azért fosztotta meg párttagságától az MSZP etikai bizottsága, mert a politikus bevitte a Magyar Rádió egyik tudósítóját a párt választmányának zárt ülésére. A tudósítója magnóra vette az ülésen elhangzottakat, s abból részleteket közölt a közszolgálati rádió hírműsora. Sipos József a kongresszushoz fellebbezett az ügyben.)

Arató Gergely, az Oktatási és Kulturális Minisztérium államtitkára szerint Orbán Viktor, a Fidesz elnöke azért gyalázta legutóbbi beszédében az új baloldalt, mert fél az új magyar baloldaltól, az ugyanis "nem barátkozik árpádsávos hordákkal", elutasítja a rasszizmust, a kirekesztést, védi a köztársaság rendjét.

A kongresszus megszavazta Páva Zoltán javaslatát, hogy küldjenek bátorító táviratot a tavaly súlyos közlekedési balesetet szenvedett pécsi szocialista politikus, Toller László felségének.

U2-val ért véget a kongresszus

© Stiller Ákos
Határozat elfogadásával ért véget a Magyar Szocialista Párt tisztújító kongresszusa vasárnap Budapesten. A küldöttek - egy tartózkodás mellett - fogadták el azt határozatot, amely többek között megállapítja, hogy három nagy feladat áll Magyarország előtt: a szabadság és a rend egyidejű érvényesítése, az esélyteremtés, valamint az ország gazdasági versenyképességének növelése. A dokumentumban megköszönik az ország áldozatvállalását, amely nélkül nem lehetett volna eredményes az Új Egyensúly Programja.

A határozatban szerepel, hogy a MSZP támogatja az egészségügyi reformot, az igazságosabb közteherviselést, a felsőoktatás megújítását, elvárja a kormánytól a mikro-, kis- és közepes vállalkozásokat segítő programok indítását. A határozat szerint az MSZP nemcsak a reformok céljait, hanem előkészítését és végrehajtását is széles társadalmi párbeszédben kívánja meghatározni.

A dokumentum kitért arra, hogy az MSZP szerint a mai magyarországi közhangulat szélsőséges megnyilatkozásaiért, a mind gyakoribb normaszegésekért a nemzeti radikalizmus zsákutcáját választó populista jobboldali politika felelős. A tanácskozás végén az MSZP valamennyi megválasztott tisztségviselőjét a színpadra szólították. A kongresszus az ír U2 együttes Beautiful Day (Csodálatos nap) című számával ért véget.
Hirdetés