2007. február. 24. 14:08 MTI Utolsó frissítés: 2007. február. 24. 15:37 Itthon

Gyurcsány: egyfajta politika létezik, a progresszió

Gyurcsány Ferenc szerint a Magyarországon egymással versengő két nagy politikai irányzat egymást kizáró alternatíva, és ez okozza a feszültséget az országban.

© Stiller Ákos

Szemben áll egymással a nemzeti Magyarország és a modernizációs, polgári Magyarország képe, amelyek között egyenlőtlen a politikai küzdelem – mondta Gyurcsány Ferenc. Ezt azzal indokolta, hogy míg az előbbi mindig tud még radikálisabb lenni, és bármennyit emelhet a téten, a modernizációs progresszív politika a másik oldalon ezt nem tudja megtenni. Gyurcsány Ferenc leszögezte: a kialakult helyzetre az MSZP politikája a megoldás, akkor is, ha ez rövid távon kínkeserves, az illúziók elveszítésével jár és sokakat elbizonytalanít.

"Ha van értelme baloldalinak lenni, akkor az egy dolog: nem engedni, hogy Magyarországon a kirekesztő, gyűlölködő, nacionalista hangulatkeltés, az antiglobalizációs őrület legyen a meghatározó" - tette hozzá az MSZP politikusa. Értékelése szerint Magyarországon 2000 és 2002 között a Fidesz feladta jobbközép konzervatív politikáját, és a nemzeti radikalizmus irányába fordult. Ma úgy beszélnek konzervatív politikusok, hogy azt Antall József vagy Bethlen István útszélinek titulálná - mondta Gyurcsány Ferenc. Mint mondta, ugyanebben az időszakban az MSZP elszakadt erős modernizációs karakterétől, és szociális programot hirdetett.

Beszédét úgy folytatta Gyurcsány Ferenc, hogy a nemzeti radikalizmussal szemben csak egyfajta politika létezik, ez pedig a progresszió, ami viszont rövid távon sokakat elbizonytalanít. Gyurcsány Ferenc hangoztatta: Magyarországon a reformok, a progresszió és a parlamentáris demokrácia legerősebb képviselője a Magyar Szocialista Párt. Mindehhez hozzátette, a Fidesznek nemcsak az MSZP-vel, hanem a szabadelvűséget képviselő SZDSZ-szel és "a magyar konzervativizmus nemes hagyományait követő" MDF-el is baja van.

Bármit fogunk csinálni, bennünket a legnagyobb ellenzéki párt nem fog a nemzet egyenrangú tagjának tekinteni - hangsúlyozta a miniszterelnök, hozzátéve, hogy a Fidesznek mindenkivel baja van, aki azt mondja, hogy a jobboldalnak nem történelmi járandósága Magyarországot kormányozni. Gyurcsány Ferenc a 2000 és 2006 közötti időszakot értékelve azt mondta, ellentétes folyamatok figyelhetők meg Magyarországon, mert míg Európában itt emelkedtek leginkább a jövedelmek és a nyugdíjak, az ország felzárkózása lelassult a fejlett gazdasággal rendelkező európai államokhoz. A kormányfő kiemelte: minél többet meg kell tartani a szociális vívmányokból, ám dinamizálni kell a gazdaságot és költségvetési egyensúlyt kell teremteni.

© Stiller Ákos
A kongresszus előtt mondott beszédében Gyurcsány Ferenc szólt arról is, hogy az oktatásba, a tudományba és az egészségügybe kell leginkább befektetni, és - mint mondta - ez az igazi baloldali politika. Kitért arra is, hogy a kormány intézkedései bizonyos csoportok számára érdeksérelemmel járnak. Még azt sem tartom kizártnak, hogy ha hódmezővásárhelyi lennék, én is tüntetnék a városi kórházért - tette hozzá a politikus.

Gyurcsány Ferenc ugyanakkor leszögezte, nem lehet hinni, hogy ilyen és hasonló változások nélkül Magyarország erős és sikeres lesz. Végezetül így szólt a kongresszus küldötteihez: az a kérdés, tudtok-e jönni, mert én csak veletek tudok menni. Gyurcsány Ferenc ehhez kapcsolódva megjegyezte még, az erős és sikeres Magyarországot teremtő politika képviselője és vezetője tud lenni.

Hirdetés