Gyurcsány pártelnöksége az MSZP szavazókat is megosztja
Még a legelkötelezettebb MSZP-támogatók körében is relatíve magas, 20 százalék feletti a Gyurcsány elnökségének hatását tekintve bizonytalanok aránya, további 20 százalék pedig egyenesen attól tart, hogy a miniszterelnök-pártelnök tovább rontja az MSZP amúgy is kritikus helyzetét - derül ki a Századvég Politikai Elemzések Központja legfrissebb februári közvéleménykutatásából.
A megkérdezettek még kritikusabb véleményt fejeznek ki, amikor arról esik szó, hogy miként ítélik meg Gyurcsány MSZP-elnökké választásának hatását az ország jövőjére nézve. Az összes megkérdezett abszolút többsége, 52 százalék inkább hátrányosnak ítéli Gyurcsány MSZP-elnökké emelését, s csupán 19 százalékuk van ezzel ellentétes véleményen. A szocialisták szavazói ebben az esetben is inkább pozitív véleményen vannak (52 százalék), de ezzel együtt is jól érzékelhető az MSZP szavazók sem egységesek a kérdéssel kapcsolatban.
A beszéd átlagos értékelése – hasonlóan Gyurcsányéhoz – közepesnél rosszabb. Az iskolai osztályzatok 100 fokú skálára vetített átlagértéke 41 pont,ami két ponttal – tehát nem szignifikánsan – magasabb Gyurcsány Ferenc beszédének átlagos megítélésénél (39 pont). Ugyanakkor az Orbán-beszéd jobban polarizálta a közönséget, mert az értékelésre vállalkozók több mint fele közepesnél rosszabb, egyharmaduk viszont közepesnél jobb érdemjegyet adott.
Az Orbán-beszéd megosztó jellege abban is tükröződik, hogy kizárólag a Fidesz szavazóinak körében ért el magas átlagpontszámot (79 pontot) az elnöki beszédértékelése, míg többi szavazói csoport inkább kritikusan ítélte meg az expozét. A pártválasztásukban bizonytalanok például jóval alacsonyabb átlagos értékelést adtak Orbán beszédére (27 pont) Gyurcsányéhoz képest (44 pont). A megkérdezettek túlnyomó többsége (60 százalék) azt várná az ellenzék vezérének évértékelésétől, hogy saját elképzeléseit ismertesse, és ne az elmúlt év kormányzati tevékenységét mutassa be. Ennek a kívánalomnak azonban a többségi véleménye szerint nem felelt meg Orbán Viktor évértékelése. A megkérdezettek 53 százaléka szerint a beszéd inkább az elmúlt év eseményeinek értékeléséről szólt, s csak mindössze hét százalék nyilatkozott úgy, hogy megfelelő ismereteket kapott az Orbán Viktor szerint szükséges jövőbeni teendőkre vonatkozóan.
Az Orbán-évértékelőt mindezzel együtt összességében jobban megragadt a közvéleményben, mint miniszterelnök beszéde. A beszéd meghatározó üzeneteit tekintve a legtöbben azt tudták visszaidézni, hogy a pártelnök szerint az MSZP kormány éveken át hazudott, és a hazugság árát maguknak a hazugoknak, nem a tisztességes dolgozóknak kell megfizetnie.
A véletlenszerűen kiválasztott 2700 megkérdezett 36 százaléka inkább Gyurcsányt, 33 százaléka inkább Orbánt tartja alkalmasnak a kormányfői poszt betöltésére, minden negyedik megkérdezett pedig egyikük alkalmasságáról sincs meggyőződve. Az MSZP támogatói tábora teljes egészében a jelenlegi miniszterelnök mögött áll (95 százalék), míg a Fidesz szavazói valamivel megosztottabbak Orbán Viktor alkalmasságát illetően: 85 százalékuk Orbánt tartja alkalmasabbnak, 10 százalékuk azonban sem a Fidesz elnökének, sem a jelenlegi miniszterelnöknek a kompetenciájáról nincs meggyőződve.
A két versengő személyiség úgynevezett imázs-profil vizsgálatát nyolc faktor tekintetében Orbán Viktor, hét faktor esetében pedig Gyurcsány Ferenc megítélése a kedvezőbb. A miniszterelnököt leginkább az újító szellem, a határozottság, a magabiztosság, és a hosszabb távú gondolkodás jellemzi a választók szerint, míg Orbán Viktor karakterében domináns jegynek az érthetőséget, a hitelességet, az őszinteséget, a megbízhatóságot és az emberek problémáira való fokozott odafigyelést tartják. Ezeknél a tulajdonságoknál a választók Gyurcsányt Orbán mögé sorolják.
A tisztesség, az őszinteség, a hitelesség és a megbízhatóság tekintetében meghaladja a 20 százalékot azok aránya, akik sem Orbán, sem Gyurcsány esetében nem vélik jellemzőnek e tulajdonságok érvényesülését.