2007. január. 26. 08:36 MTI Utolsó frissítés: 2007. január. 28. 22:55 Itthon

Gyurcsány Ferenc elemezte a hibákat és levonta a tanulságokat

El kell jutni odáig, hogy már nem az egymásnak okozott sérelmek számítanak, hanem az, hogy a jobb- és a baloldal miben tud együttműködni az ország érdekében - nyilatkozta Gyurcsány Ferenc miniszterelnök annak kapcsán, hogy elkészítette a Szembenézés című elemzést.

Gyurcsány Ferenc: empátiára és 
önkritikára van szükség
© Kádár Mónika
A kormányfő az anyagot kritikus és önkritikus elemzésnek tartja, őszinte szembesítésnek és szembesülésnek közállapotainkkal.
 
A "Szembenézés"-ben több helyen is foglalkozik a jobboldallal Gyurcsány Ferenc. Úgy látja, ez az írás - miközben kritikus - mégis megteszi az első lépést az együttműködés felé.
 
"A tisztességes és demokratikus versenyhez a kritikus magatartás mellett méltányosság is szükséges. Azt gondolom, hogy ez utóbbit a magyar baloldal az elmúlt 15 évben nem kellően gyakorolta. A jobboldalról hasonló értelemben nem az én tisztem nyilatkozni, az ő felelősségükről nekik kell elgondolkodniuk" - fogalmazott a miniszterelnök.
 
Véleménye szerint a magyar jobboldal történelmi gyökerei, a rendszerváltáskor kialakult helyzete "sok mindent magyaráz abból a magatartásból, ami most a jobboldal bizonyos erőit jellemzi". Bizonyos értelemben ez, ha felmentést nem is, de választ talán ad a radikalizmusra is - tette hozzá.
 
A kormányfő azt mondta, a jobboldal sokszor érezhette úgy, hogy egyenlőtlen küzdelemben kell megvívnia harcát.
 
"Nem tudom, hány lépést kell még tennünk egymás felé, de két dolgot mindkét félnek egészen biztosan meg kell tennie, empátiát mutatni a riválissal szemben, és önkritikát gyakorolni saját magát illetően. Az ilyen lépések sorozatával lehet eljutni az ország érdekében való együttműködésig" - vélekedett.
 
Gyurcsány Ferenc kitért arra, hogy a megértés és a kezdeményezés nem jelenti azt, hogy ne maradna kritikus a jobboldalhoz, hiszen ez a demokratikus működés előfeltétele. A kormányfő hozzátéette, azért most született meg az elemzés, mert Magyarország veszélyes útra tévedt.
 
"Hosszú, sok évig tartó folyamat eredményeként Magyarország egyre inkább a szociális problémáiba zárkózik, és megfeledkezett arról, hogy hosszú távú sikereinek a legfontosabb feltétele, hogy a régió versenyében a legerősebb állam legyen" - közölte.
 
Az "éljük túl a mát" logikája helyett "a fektessünk be a holnapba" mentalitásra lenne szükség, és arra, hogy a modernizáció, a befektetés, a versenyképesség kérdései kerüljenek előtérbe - hangoztatta.
 
Gyurcsány Ferenc úgy fogalmazott, az elmúlt években a jobb- és a baloldal politikai hatalmi küzdelme elvette az energiát a fontos dolgoktól, aminek eredményeként az emberek azt érzik, hogy az ő dolguk a legkevésbé fontos. "Ez a látszat sajnos nem teljesen megalapozatlan" - jegyezte meg.
Igazat ad a kritikusoknak (Oldaltörés)

Az elemzésben a miniszterelnök azt írja, igazuk van azoknak, akik kritizálják azért, mert nem közvetlenül a választások után jelentette be a részletes politikai programját. Hozzátette, fogva tartotta őket az előző időszak politikai sikerreceptje, hogy a kormány viszonylag szűk körben készítette elő a döntéseket, és amikor készen volt, akkor mutatta be a nyilvánosságnak.
 
"Nem vettük észre, hogy az átfogó reformpolitikánál, amely mélyen átalakítja a hétköznapokat, ugyanez a módszer nem működik. Emellett túlságosan lekötötte a figyelmünket, és az én személyes figyelmemet is a szembesülés a minden várakozásunkat meghaladóan nagy költségvetési hiánnyal" - idézte fel a kormányfő.
 
Az elemzés több fejezete is foglalkozik az MSZP-vel. Rögzíti, hogy Kádár János és Nagy Imre öröksége közül egyértelműen az utóbbit kell választani. A miniszterelnök kiemelte, hogy ez a világos mondat teremti meg a világos politikának az előfeltételét.
 
Álláspontja szerint tiszteletben kell tartani a rendszerváltás előtti 40-50 évet is, de a nosztalgia az emberekben a szociális biztonságához, a gyarapodáshoz kötődik, nem pedig a szabadság hiányához.
 
"Világos különbséget kell tenni, hogy van egy diktatórikus örökség és van szabadságpárti, demokratikus örökség is. Az utóbbit kell választani, mert ez teremti meg a lehetőséget, hogy őszintén vállalhassuk Kéthly Annát és Bibó Istvánt, valamint őszintén szembeszegülhessünk mindenfajta új keletű szociális és gazdasági populizmussal, vagy nosztalgikus politikai hajlamokkal" - szögezte le.
 
Gyurcsány Ferenc hangsúlyozta, az anyag célja az is, hogy hozzájáruljon a baloldal és a szocialista párt politizálásának, működésének modernizálásához.

Hirdetés
hvg360 Lenthár Balázs 2025. január. 09. 19:30

Századfordulós bűnügyek – Az országbíró titokzatos halála

Az alig tíz éve egyesült Budapest első szenzációs bűnügye volt Mailáth György országbíró meggyilkolása, hiszen a korabeli magyar állam legfőbb közjogi méltóságainak egyike vált bűncselekmény áldozatává. A minden információmorzsára éhes közérdeklődés komolyan hátráltatta a nyomozói munkát, amit a sajtó is csak nehezített, ugyanis a legvadabb feltételezéseket is tényként tálalta. Századforulós bűntényekről szóló sorozatunk első része.