2007. január. 03. 18:02 MTI Utolsó frissítés: 2007. január. 03. 18:04 Itthon

Eurostat: a magyar lakossági gáz volt tavaly a legolcsóbb

Az Európai Unió minden tagállamában nőttek a gázárak a háztartások számára tavaly, kivéve Magyarországot, ahol az ár egy százalékkal csökkent egy év alatt, 2005. július és 2006. július között, derült ki az EU statisztikai hivatalának szerdai összesítéséből.

Az ipari nagyfogyasztók ugyanakkor Magyarországon a 25 EU-ország közül a negyedik legnagyobb áremelkedést voltak kénytelenek elszenvedni - 37 százalékosat - ugyanebben az időszakban. Ebben a kategóriában valamennyi EU-tagországban emelkedtek az árak.

Tavalyelőtt és tavaly július között uniós szinten átlagosan 20 százalékkal emelkedtek a gázárak a háztartások és 29 százalékkal az ipari nagyfogyasztók számára. Litvániában 43 százalékkal, Lettországban 38 százalékkal, Dániában 34 százalékkal kellett többet fizetni a gázért tavaly nyáron, mint tavalyelőtt, ezek a legnagyobb emelkedések a háztartási statisztikában. Az ipari szektorban
Nagy-Britanniában emelkedett leggyorsabban a gáz ára, 53 százalékkal. Litvániában 51 százalékkal, Spanyolországban 43 százalékkal drágult. 

Az Eurostat adatai szerint Magyarországon gigajoule-onként 1324 forintot kellett fizetni tavaly júliusban a gázért a háztartásoknak, az egy évvel korább 1326 forint helyett. Az iparvállalatoknak ugyanakkor a 2005-ös 1631 után tavaly már 2234 forintot számláztak ki.

Uniós átlagban az árak 7,12 euróról 9,22 euróra nőttek gigajoule-onként a nagyfogyasztók számára, illetve 11,62-ről 14 euróra a háztartásoknak. 

A statisztika szerint uniós összehasonlításban tavaly júliusban Magyarországon voltak a legalacsonyabbak a gázárak a háztartások számára, gigajoule-onként kevesebb mint 5 euróval. Az uniós átlag 14 euró volt, de például Dániában 35 eurót, Svédországban 25 eurót kellett fizetni egy egységért. 

Az ipari szektorban Magyarország valamivel 8 euró fölötti árral a "középmezőnyben" van, a 9,22 eurós uniós átlag közelében. Itt Észtország a legolcsóbb alig több mint 3 eurós árral, míg Svédország a legdrágább 13 euróval. 

Magyarország a legalacsonyabb adatúak közé tartozik a gázárak adótartalmának szempontjából is: az uniós átlagár 22,2 százalék adót tartalmazott tavaly júliusban, szemben a magyar 13 százalékkal a háztartási kategóriában, míg az ipari fogyasztók a 25 országban átlagosan 6,1 százalék, Magyarországon 2,5 százalék adót fizettek a gázzal.
Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 09. 12:00

Trump szóban már Putyin szintjén van, de mégis mit akar Grönlandtól, Kanadától és a Panama-csatornától?

A megválasztott amerikai elnök nem zárja ki, hogy katonai eszközökkel szerezzen meg a három kiszemelt területből kettőt, az USA északi szomszédját pedig gazdasági nyomásgyakorlással kényszerítené az 51. állammá. Donald Trump a harcias megnyilvánulásai alapján annyira veszi komolyan a határvonalakat, mint az Ukrajnát “nácítlanító” Oroszország, bár arra szerencsére kevés az esély, hogy az amerikai hadsereg bármely országot lerohanja. Összeszedtük, miért került a három kiemelt célpont Trump fókuszába.