2006. november. 07. 12:45 MTI Utolsó frissítés: 2006. november. 07. 12:47 Itthon

Éveket kaptak a pécsi pénzhamisítók

Többeket jogerősen börtönbüntetéssel sújtott, másokat próbára bocsátott a Pécsi Ítélőtábla azon társaság tagjai közül, akik mintegy negyedmillió forint értékű hamis pénzt készítettek és hoztak forgalomba tavaly.

A táblabíróság Makai Lajos vezette büntetőtanácsa Vasi Józsefet és hat társát társtettesként, folytatólagosan elkövetett pénzhamisításban találta bűnösnek, amelyért négy vádlottat 2 év 4 hónaptól 3 év 6 hónapig terjedő szabadságvesztésre ítélt, hármat pedig 1 év 6 hónap és 2 év közötti időtartamra próbára bocsátott.

Az ítélőtábla ezzel megváltoztatta az ügyben első fokon eljárt Baranya Megyei Bíróság korábbi határozatát. A szabadságvesztést kapott vádlottak esetében ugyanis bizonyítottnak látta, hogy tevékenységüket bűnszövetségben követték el, így börtönbüntetésük időtartamát személyenként egy évvel megemelte.

A tényállás szerint tavaly áprilisban Vasi Józsefet azzal kereste fel két ismerőse, hogy pénzt kérjenek kölcsön tőle. Vasi kölcsönt nem tudott adni, de megbeszélték, hogy a nála lévő számítógép, szkenner és fénymásoló segítségével hamis pénzeket készítenek, majd azokat forgalomba hozva valódi pénzhez jutnak.

A mintegy negyedmillió forint összértékű hamis húszezer, tízezer és kétezer forintos bankjegyekre cigarettás dobozokról leszedett zárjegyeket ragasztottak annak érdekében, hogy utánozni próbálják az eredeti pénzeken található hologramot.

A bankjegyeket ezt követően továbbadták élettársuknak, rokonuknak, ismerősüknek, akik főként kisebb boltokban, vagy nyugdíjas piaci árusoknál váltották fel azokat, de előfordult, hogy az egyik elkövető barátnője édesanyját és saját nagymamáját verte át a hamisítvánnyal.

A társaság két és fél hónap múlva, akkor bukott le, amikor egy árus eladás közben felismert egy hamis pénzt és értesítette a rendőrséget.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.