2006. szeptember. 28. 16:04 euractiv/hvg.hu Utolsó frissítés: 2006. szeptember. 28. 16:06 Itthon

Tiltakozások a helyi iskolák átszervezése miatt

Több Békés megyei kistelepülés polgármestere tiltakozik és az oktatási törvény módosítását kéri - állt az érintett polgármesterek által aláírt levélben.

Északkelet-Békés tíz önkormányzati vezetőjéből hét polgármester látja úgy, hogy a vidéki kisiskolák ellehetetlenülnek. A polgármesterek, közöttük Sarkad, Okány, Geszt, Újszalonta és Zsadány első embere szerint az oktatási törvény módosításának következtében a kisiskolák fenntartóinak 2008. augusztus 31-ig gondoskodniuk kell a nyolc évfolyamnál kevesebb évfolyammal működő általános iskolák tagintézménnyé történő átalakításáról. A hetedik és a nyolcadik évfolyamon indított osztályokat csak akkor lehet figyelembe venni, ha az egyes osztályok tanulói létszáma eléri a maximális osztálylétszám ötven százalékát.

A tiltakozó polgármesterek szerint a törvény végrehajtása iskolabezárásokat és pedagógusok ezreinek az elbocsátás eredményezi. A törvény mélyen sérti a falun élők alkotmányos jogait, ugyanakkor csorbítja a települési önkormányzatok önrendelkezési szabadságát.

"Nem fogadjuk el, hogy a vidéken élő gyermekek és szülők másod-, vagy harmadrendű polgárokká váljanak azért, mert az ország rossz gazdasági helyzete miatti megszorítások iskolabezárásokat és pedagógus létszámcsökkentést követelnek" - írták a polgármesterek, akik a törvény módosítását, a kérdés soron kívüli parlamenti vitáját kérik.

Makra Tibor, Körösnagyharsány polgármestere, akinek neve ugyan szerepel a polgármesteri dokumentumon, ám azt ő nem írta alá, elmondta a távirati irodának, hogy nem tartja korrektnek az állásfoglalást. A polgármester, aki független jelöltként ismét indul székéért hozzátette: az iskolák jövője nem kistérségi ügy, ezért nem támogatta ezt a tiltakozást.

Hirdetés
hvg360 Lenthár Balázs 2025. január. 09. 19:30

Századfordulós bűnügyek – Az országbíró titokzatos halála

Az alig tíz éve egyesült Budapest első szenzációs bűnügye volt Mailáth György országbíró meggyilkolása, hiszen a korabeli magyar állam legfőbb közjogi méltóságainak egyike vált bűncselekmény áldozatává. A minden információmorzsára éhes közérdeklődés komolyan hátráltatta a nyomozói munkát, amit a sajtó is csak nehezített, ugyanis a legvadabb feltételezéseket is tényként tálalta. Századforulós bűntényekről szóló sorozatunk első része.