2006. szeptember. 21. 12:32 hvg.hu Utolsó frissítés: 2006. szeptember. 21. 15:13 Itthon

Bizonyos felelősségek

Bencsik András, a Demokrata című hetilap főszerkesztője tegnap szónokolt a Kossuth téren. Az övéihez beszélt, merthogy neki él a fejében egy kép a méltóságteljes polgárról, aki szálfa-egyenesen áll az esőben, az éjszakában, a tűző napon, bárhol, és addig áll ottan, amíg a "kommunista bűnszövetkezet" (idézet tőle) el nem takarodik a hatalomból. Mérsékletre intett, ötvenhattal példálózott. És a Kossuth téri tömegnek tetszett is az ő mondanivalója. Másnap, vagyis ma meg megjelent szokásos heti jegyzete a Demokrata 3.oldalán.

Ebben megint méltóságteljeset játszik; az MTV felgyújtását és az éjszakákon át zajló utcai összecsapásokat gyakorlatilag az MSZP irányította provokátorok nyakába varrja, elméleteibe belekeverve a kormánytól Demszky Gáborig mindenkit, aki neki nem szimpatikus. Ez minimum érdekes.

Nem a Demokrata című lapban tette föl éppen ő a nevezetes kérdést: "Mikor mozdulunk már?" Hogy aztán hetente szítsa valamiféle képzelt, nagyszerű ellenállás, nemes, pátoszos, nagy megmozdulás parazsát.   Nem ő írt folyamatosan olyan publicisztikákat, amelyek valamiféle forradalmi retorikával kétértelműen, aztán egyre egyértelműbben lebegtették a lázonságok lehetőségét, legitimálták a tömeges (szeretik arrafelé ezt a kifejezést) polgári engedetlenség formáit, eljátszottak egy közös, nagy megindulás gondolatával?

Ja, hogy ő nem gondolt arra, hogy a megmozduló "szép és fenséges nép" közt majd lesznek olyanok, akik nem elégednek meg ennyivel és fejeket akanak beverni, meg épületeket felgyújtani? Meg van lepve?

A szöveg folytatása - idézetekkel a kérdéses publicisztikákból - a hvg.hu blogjában!

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.