2006. szeptember. 21. 14:19
Utolsó frissítés: 2006. szeptember. 21. 14:40
Itthon
Hallgatói Hálózat: anarchisták az egyetemeken
Mégis lesz diáktüntetés ma Budapesten, ám nem a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája (HÖOK) szervezi, hanem a nemrég alakult Hallgatói Hálózat (HH). A demonstrációt - amelynek témája a tandíj bevezetése - nyílt fórumként rendezik, és ezért nem jelentették be a Budapesti Rendőr-főkapitányságon. A szervezők szerint a téma kapcsolódik a kampányhoz. Cikkünk szerzője utánajárt, mi is a HH, és mi a programja?
Anarchista plakát. "A rendőr is ember" |
Erre reagálva, a Hallgatói Hálózat (HH) kedden közleményt juttatott el MTI-hez, melyben azt írta: megérti a rektor aggodalmát az televízió ostroma és egyéb utcai zavargások miatt, de nincs semmilyen hasonlóság a huligán vandalizmus és egy egyetemi diákgyűlés között. „Magyarországon egyetlen rektornak sem kell attól félnie, hogy diákok találkoznak, és békésen véleményt cserélnek. A most betiltott vitafórum a tandíjról, a felsőoktatás átalakításáról, és a hallgatói önszerveződésről szólt volna”, írta a szervezet közleményében.
Nem tartanak balhétól |
A HH egyik tagja munkatársunknak elmondta, hogy az Alkotmány utcába 15 órára szervezett fórumot békés párbeszédnek szánják. A hvg.hu szemében különösnek tetszőt helyszín kiválasztásról szólva közölte: nem tartanak attól, hogy a közeli Kossuth téren tüntetőkkel konfliktus alakulhat ki. |
Nem volt nehéz megtalálni a félelmetes aktivistákat. A honlapjukon található telefonszámon vettem fel velük a kapcsolatot, és elmentem az egyetemről kitiltott, ezért az ELTE lágymányosi kampuszán meghirdetett szerdai gyűlésükre. A TTK bezárt üvegajtaja előtt, földön ülő egyetemisták fogadtak, hiszen nem léphettek be a bezárt épületbe. Először mintegy húszan voltak, fiúk és lányok, számuk időközben a duplájára szaporodott. Ők lennének a „veszélyes anarchisták”, akik bizonyára már a Nemzetbiztonsági Szolgálat figyelmét is felkeltették?
Néhány aktivistájukkal beszélgetve – akik határozottan tiltakoztak az ellen, hogy leírjam a nevüket, vagy azt, hogy pontosan mit tanulnak – kiderült, mi a gond a HH-val. Ez a szervezet nem annyira a tevékenységével, hanem a létével üzen hadat minden, a felsőoktatási szervezkedésre vonatkozó elvárásnak. Elvi alapon maradt távol a Hallgatói Önkormányzatok Országos Szövetségéből, nincsenek vezetői, szóvivőnek pedig egy szinte még gyereket választott.
Kontrollálhatatlanok. Jelszavuk: „értelmi szerző nincs, gazda nincs, fémjel nincs”. Céljuk, hogy a hagyományos és intézményesült diákönkormányzatok szerepét részben átvegyék, mivel azok a HH szerint rosszul működnek, korruptak és túlságosan eltávolodtak a hallgatóktól. Ellenzik a politikai életben való részvételt, a szavazásról való távolmaradásra buzdítanak. Semmiféle politikai párttal, vagy más civil mozgalommal nem tartanak kapcsolatot: tagjaik úgy vélik, mindenekelőtt önmagukat kell megszervezni, hogy megvitathassák a problémáikat. Ideáljuk a hasonló alapon létesült, önszerveződésre és vitákra buzdító, a tavaszi párizsi diáktüntetéseken aktivizálódott diákmozgalom, plakátjukat is a Szajna partjáról importálták.
A földön megtartott gyűlésről a Lehet Más a Világ internetes közösségi portálon, a HH fórumán közöltek beszámolót, mely önkritikusan megemlíti, milyen nehézséget okoz, hogy a tagokat az égvilágon minden felmerülő kérdésről megszavaztatják. Hosszas vitát váltott ki, hozzájáruljanak-e ahhoz, hogy a média tudósítson a gyűlésükről. Csak hosszas vita után járultak hozzá a diákok egy része ahhoz, hogy fotót készítsenek róluk. A legfontosabb kérdésben, vagyis hogy a HH tagjai, akik legföljebb pár tucatnyian lehetnek, megjelenjenek-e a csütörtökre, szeptember 21-ére meghirdetett, majd a szervező HÖOK által lemondott tandíjellenes demonstráción, hosszas vita bontakozott. Elhangzottak érvek és ellenérvek, végül abban maradtak, hogy megszervezik a tüntetést, vitasorozatot rendeznek a témáról, és a tandíj problémáját szociális, gazdasági és politikai szempontból egyaránt elemzik. Amíg a diskurzus zajlott, a résztvevők papírrepülőket hajtogattak, és dobáltak egymásnak.
A gyűlést amúgy sem volt egyszerű követni: gyakran sokan, egyszerre és meglehetősen zavarosan beszéltek, minden hangosítás nélkül, és mindezt vagy a földön ülve, vagy állva kellett végighallgatni, a zárt ajtó előtt, szabad ég alatt. A jelek szerint puszta létük is idegesség teszi a hatóságokat, nem tudják, mi történik, ha az egyetemeken, szélsőbaloldali, anarchista mozgalom bont zászlót. Egyelőre a HH, a „veszélyes anarchisták társasága” gyerekcipőben jár, és erejéből parttalannak ígérkező viták, teadélutánok és vetítések szervezésénél többre aligha futja. De ez csak a pillanatnyi helyzet. Arról, hogy mit hoz a jövő, senki sem tudja.
Pelle János
Itthon
MTI/hvg.hu
2006. szeptember. 19. 14:10
Lezárták az ELTE két épületegyüttesét
Itthon
MTI
2006. szeptember. 20. 13:45