2006. szeptember. 19. 14:10 MTI/hvg.hu Utolsó frissítés: 2006. szeptember. 19. 16:01 Itthon

Lezárták az ELTE két épületegyüttesét

Az Eötvös Loránd Tudományegyetem Bölcsészettudományi Karának dékánja rendkívüli szünetet hirdetett az intézmény hallgatói számára kedd délután két órától a Trefort-kerti és az Ajtósi Dürer sori kampuszok területére.

A két épületegyüttest lezárják. Az Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE) dékáni titkárságán az okokról nem adtak információt, de azt mondták, hogy rövidesen közleményt adnak ki.

Meg nem erősített források szerint szélsőséges csoportok fenyegetése miatt rendelték el ma éjfélig a rendkívüli dékáni szünetet - írja a Pénzcentrum.hu.

A hvg.hu érdeklődésére az egyetemen megerősítették a bezárást. „Be már nem lehet jönni. Aki bent van, s ki akar menni, annak záros határidőn belül ezt meg kell tennie” – mondta az egyetem egyik név nélkül nyilatkozó illetékese. Arra a kérdésre, hogy miért kellett bezárni a kampuszt, a férfi nem válaszolt.

Az épületek bejáratán olvasható rendkívüli dékáni utasítás szerint "egy egyetemen kívüli, azonosítatlan szerveződés által meghirdetett rendezvény okán, a kar épületének védelme érdekében" zárták le a kapukat. A kifüggesztett dokumentum szerint az intézkedés értelmében kedden éjfélig tartják zárva a kampuszokat.

A Hallgatói Hálózat olyan hallgatói megmozdulást hirdetett az egyetem területére, amely nincs összhangban az intézmény szabályzatával - közölte Balás Márk, hozzátéve, hogy erről semmilyen módon nem egyeztettek az ELTE EHÖK-kel.

Az ELTE Egyetemi Hallgatói Önkormányzata (EHÖK), mint az ELTÉ-s hallgatók egyetlen legitim érdekképviseleti szervezete, elhatárolódik minden olyan megmozdulástól, amely túllép az alkotmányon, a jogszabályokon, illetve az egyetem szabályzatain - olvasható az EHÖK közleményében.

Nyomatékosan kérik az ELTE hallgatóit, hogy felelős egyetemi polgárokként ne vegyenek részt ilyen megmozdulásokon, ne csatlakozzanak olyan kezdeményezésekhez, amelyek sértik a mindenkire kötelező jogszabályokat, egyetemi szabályzatokat. "Az ELTE Egyetemi Hallgatói Önkormányzat ezúton fejezi ki tiltakozását minden olyan rendezvénnyel kapcsolatban, amely túllép a demokratikus párbeszéd keretein" - áll a közleményben.

A tandíj kérdésében az EHÖK ugyan nem ért egyet a felsőoktatási kormányzat által képviselt állásponttal, ugyanakkor ezen véleményét kizárólag alkotmányos és törvényes keretek között kívánja képviselni és érvényesíteni. Az EHÖK tökéletesen tudatában van annak, hogy semmilyen konfliktus nem rendezhető radikális és közösségellenes lépésekkel, és biztos abban, hogy a problémák végső megoldása mindig is a tárgyalásos megegyezés lesz.

A Hallgatói Hálózat augusztusban hallatott először magáról. Akkor a hálózat egyik pécsi tagja azt mondta: hagyományos tüntetés helyett a forgalom blokkolását, illetve egyetemi épületek elfoglalását tervezik. Érsekobádovics Nándor, a Pécsi Tudományegyetem politológia szakos hallgatója, a hálózat egyik tagja úgy nyilatkozott, hogy nem militáns, tüntetésekre szerveződő csoportról van szó. Az alulról szerveződő hálózat "összekapcsolódó egyetemi hallgatókat" takar - mondta. Azt a reményét fogalmazta meg, hogy "az egyetemisták kicsit felébrednek" és elkezdenek a saját ügyeikkel foglalkozni. "A Hallgatói Hálózat nem képvisel senkit, nem formális szervezet" - szögezte le akkor.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.