2006. szeptember. 20. 22:07 MTI Utolsó frissítés: 2006. szeptember. 20. 22:14 Itthon

Vidéki tiltakozások: az imától az ökölrázásig

Este több vidéki városban követelték Gyurcsány Ferenc lemondását, a megszorítások visszavonását és új választások kiírását.

A kecskeméti demonstráció résztvevői a megyei napilap szerkesztősége elé vonultak este, és szabad sajtót követeltek. A mintegy négyszáz fős tömeg a Petőfi Népe megyei napilap szerkesztőségének helyt adó irodaházhoz vonult. A napilap főszerkesztője, Hámori Zoltán kijött az épületből, ekkor a demonstrálók egyike azt kérte, hogy a főszerkesztővel folytatott délutáni beszélgetésük alapján az újság - amely egy MSZP-s sajtótájékoztatóról közölt korábban tudósítást - jelentesse meg az ő álláspontját is.

Az újság azt írta, hogy az MSZP szervezetének elnöke szerint hétfőn este a tüntetők elállták a városháza kijáratait, és személyes szabadságában korlátozták Szécsi Gábor polgármestert. A demonstráló azt akarta hogy jelenjen meg: a hétfő esti eső miatt álltak néhányan a polgármesteri hivatal előtti védett területre, de nem akartak bemenni az épületbe, ezért nem felel meg az igazságnak a szocialista politikus állítása. A főszerkesztő megígérte, hogy a demonstrálók állítása is megjelenik a napilap szombati számában.

Ekkor a tömeg tovább indult. A demonstrálókhoz többen is csatlakoztak út közben, több új, harciasabb fiatal is megjelent, de a rendre a szervezők jól láthatóan vigyáztak. A tüntetők a Kossuth-nótát énekelték és Gyurcsány Ferenc miniszterelnök lemondását követelték. Egy harminc év körüli férfi a zsidókat kezdte szidni, de két nő felkérte, hogy hagyja el a menetet. A kecskeméti tüntetésen szerda este lehetett látni először Árpád-sávos zászlót.

A Szombathelyen demonstrálók közfelkiáltással fogadtak el egy petíciót, amelyet a város két kormánypárti országgyűlési képviselőjéhez, a szocialista Ipkovich Györgyhöz és a szabad demokrata Hankó Faragó Miklóshoz kívánnak eljuttatni.

"Felszólítjuk Ipkovich Györgyöt és Hankó Faragó Miklóst, továbbá minden az Országgyűlésbe jutott politikust, hogy azonnal vonják meg a bizalmat Gy. F. politikai kalandortól, és egyben az Országgyűlés oszlassa fel önmagát" - áll a demonstráció színhelyén szétosztott petíció szövegében.

A szombathelyi tüntetésen több, a városban közismert értelmiségi is felszólalt. Cholnoky Péter gyermekgyógyász professzor például azt hangsúlyozta: "Nem akarunk olyan vezetőket, akik kicsúsznak a felelősség alól, akár egy angolna". Szavai szerint a tüntetők nem valami ellen, hanem "az igazság és a jogbiztonság mellett" demonstrálnak.

Közösen imádkoztak a hazáért a Garay-szobornál tüntető szekszárdiak Bacsmai László plébánossal, aki eljött az esti demonstrációra nagy ovációt váltva ki a jelenlévőkből. "Mária nem vette le a kezét az országról" - utalt a plébános Gyurcsány Ferencnek egy korábbi mondatára, amellyel azt jelezte a politikus, hogy csak a kormányzó koalícióra számíthatnak a magyarok. "Reméljük, hogy a hályog lehull az emberek szeméről, reméljük, hogy az az isteni gondviselés megment minket tőlük" – mondta a plébános.

Tolna megyében több városban, Bonyhádon, Dombóváron és Pakson is demonstrálnak.

A Gyurcsány-kormány leváltása mellett a magyar politika demokratizálása a cél - mondta Miklós Árpád, a MIÉP borsodi elnöke a fél hatkor kezdődött tüntetésen Miskolcon. Az ekkorra összegyűlt mintegy 300 ember közül többen nemzetiszínű lobogót és Árpád-sávos zászlót lengettek. Miklós Árpád beszédében kitért a miskolci MSZP-székháznál szerda reggel történt atrocitásra, az épület ablakának betörésére is. "Van akkora erőnk, hogy elfoglalhatnánk, de mi nem törünk be!" - fűzte hozzá a történtekhez, majd utalt arra, hogy a legmesszebbmenőkig elítélik a vandalizmust és az erőszak minden formáját. Szabó József aktivista a kormányfővel kapcsolatban úgy fogalmazott, "hogyha embernek is hitvány, magyarnak teljesen alkalmatlan".

A téren egy egyetemista közölte: bár a HÖOK lefújta a csütörtöki megmozdulást, ők a fővárosba mennek, mert "ez már nem csak a tandíjról szól". A tömeg "Gyurcsány takarodj!, vesszen Gyurcsány!"-t skandálva vonult a Városháza, az SZDSZ-székház és a Miskolci Városi Televízió elé. A menetet több tucat rendőr kísérte. A televízió előtt megköszönték a jelenlévő médiumok képviselőinek munkáját.

A tüntetők, akik ekkor már mintegy ezren voltak, elindultak a miskolci sétálóutcán át az MSZP-székház felé. A tömeg ezután a Petőfi tér felé indult, menetközben a létszám megfogyatkozott. A téren a mintegy 250 ember előtt az 56-os eseményeket idézték fel, majd a Himnusz és a székely himnusz eléneklése után, kilenc óra után néhány perccel a tüntetés békésen befejeződött.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.