Kincstári optimizmus a pártoknál
Saját bevallása szerint mindegyik párt jól halad a jelöltállítással. A megszorítások miatt a választásokra ugyan meggyengült az MSZP bázisa, de nem mondanak le egyetlen megyéről sem. A Fidesz megerősödött, biztosan javít 2002-es eredményein, de óvatos. A legtöbb jelölt függetlenként áll sorompóba, de hogy valójában ki kitől független, azt legtöbbször csak sejteni lehet. Két nap múlva zárul a jelöltállítás.
A Fidesz bár a közvélemény-kutatások szerint áttörésre számíthat az önkormányzati választáson, nyilvánosan mégis visszafogottan latolgatja az esélyeket. – Nagyságrendekkel kevesebb pénzünk van a kampányra, mint a szocialistáknak, és még hátra van egy hónap – nyilatkozta lapunknak óvatosan Varga Mihály. A legnagyobb ellenzéki párt kampányfőnöke Kecskemétet, Győrt, Szombathelyet, Szekszárdot és Szolnokot jelölte meg, mint a Fidesz által elhódítható nagyvárosokat. Szolnok külön kihívás a Fidesznek, hiszen Varga Mihály állítása szerint a Botka Lászlónét azért nem indítják újra a szocialisták, mert csődközeli helyzetbe vitte az elmúlt négy évben az alföldi várost.
– Abból indulok ki, hogy Hódmezővásárhelyet, Tatabányát, Kaposvárt, Zalaegerszeget és Debrecent meg tudjuk tartani. A Dunántúlon erősek vagyunk. A kopogtatócédulák száma a várakozásainkat messze felülmúlta. A 2002-es önkormányzati választások előtt bénult volt a párt, idén sikerült rendezni a sorainkat és egy egységes kampányt szerveztünk – összegzett a hvg.hu-nak Varga.
Az MSZP ettől azonban egyáltalán nem ijedt meg. Legalábbis nyilvánosan nem. Állítják, nincs olyan megye, amiről lemondtak volna. – Teljesen természetes, hogy bízunk azon településeken a győzelemben, amit eddig is szocialista vagy szocialista kötődésű személy irányított – utalt Győr és Szolnok speciális helyzetére Nyakó István. Győrött Balogh József helyett Kun András jelenlegi alpolgármester, Szolnokon Botka Lajosné utódjaként Vass Lajos, az Operaház miniszteri biztosa indul az MSZP színeiben.
A kereszténydemokraták elsősorban a jobboldali szavazatok maximalizálásában segédkeznek. Alapvetően a Fidesszel közös jelölteket állítanak, noha van egyéni jelöltjük is. Minden esetben szem előtt tartják a Fidesz és a saját erejük optimalizálását, hogy a lehető legtöbb szavazathoz jutathassák az ellenzéket. Az önállóan begyűjtött kopogtatócéduláik számát azonban nem akarták lapunknak elárulni. „A KDNP nem hajlandó számháborúba belemenni. Papírokat lengetni nagyon könnyű, de nem ez számít, hanem a választások végeredménye, amiből nyilvánvalóan nagyon sok tanulságot lehet levonni” – nyilatkozta Nyíri János, a KDNP kampányfőnöke.
A két parlamenti kispártnak, az SZDSZ és az MDF érthetően mások a céljai, mint a nagyoknak. A fórum idén abban bízik, hogy több olyan megyei közgyűlés lesz, ahol ők lehetnek majd a királycsinálók. Így ha nem is lesznek sokan közülük a testületekben, mégis értékes a szavazatuk, és arányosan nagyobb lesz az érdekérvényesítő képességük. Az MDF lehetőségeihez mérten rekorddöntésre készül, bár leadott kopogtatócéduláik száma még nem erről tanúskodik. Az MDF pénteken, a jelöltállítási időszak utolsó napján adja le a hivatalos jelöléshez szükséges támogató szelvényeit magyarázzák a pártnál.
– Az októberi önkormányzati választások lesz a harmadik alkalom, hogy az MDF önállóan indul. Örömmel állapítom meg, hogy az elmúlt 15 évhez képest még soha nem volt ilyen átgondolt és tervszerű irányítása a Magyar Demokrata Fórumnak, mint most – jelentette ki bizakodóan Makay Zsolt, a párt választmányának vezetője.
Arra a kérdésünkre, hogy a választások után kivel kötnének szívesebben szövetséget a szocialistákkal vagy a Fidesszel, Makay azt mondta: csak októberben derül ki, köt-e az MDF koalíciót vagy sem. Ugyanilyen bizonytalan választ kaptunk Katona Kálmán budapesti főpolgármester-jelölt támogatottságáról. Makay szerint 5-től 17 százalékig terjed a volt közlekedési miniszter sikerfaktora.
Az SZDSZ szeretne a fővárosi párt szerepből kitörni. Minden megyében elindulnak, igaz, Veszprémben és Csongrádban az MSZP-vel közösen. A párt bízik vidéki bázisában, elsősorban Baranya, Komárom Pest megyében. „Az SZDSZ az egyetlen olyan párt, amelynek polgármesterei – Demszky Gábor főpolgármesterhez hasonlóan – 16 éve több vidéki nagyvárosban is a helyükön maradhattak” – büszkélkedett a hvg.hu-nak Horn Gábor, az SZDSZ kampányfőnöke. Budapestet politikai centrumként szeretné megtartani a párt, erősen bíznak a szocialisták által támogatott Demszky sikerében, listán viszont reálisan aligha reménykedhetnek a 2002-ben megszerezett 24 százalékban. Tömegbázisuk továbbra is a belső kerületekben van. A VII., VIII., IX. kerület szavazóira most is számítanak. Utóbbi kettőben legesélyesebb polgármester-jelöltként száll ringbe színeikben Csécsei Béla és Gegesy Ferenc. Gegesy mellett ugyanakkor Ferencvárosban idén a volt egészségügyi miniszter Kökény Mihály MSZP-s jelölt is megméreti magát. Érdekesség, hogy a VII. kerületben a párt idén vesztette el egyik régi politikusát, Bolesza Emőkét. Az orvosnő 2006-ban az erzsébetvárosi ingatlanbotrányok miatt lépett ki az SZDSZ-ből, és most független jelöltként méreti meg magát. Saját bevallása szerint szavazókörzete méretéhez képest ő kapta a kerületben a legtöbb ajánlószelvényt.
Az Országos Választási Iroda adatai alapján arányaiban is sok, 2360 független polgármester indulását regisztrálták szeptember 4-ig, míg az MSZP csak 223 és a Fidesz pedig 202 polgármester-jelöltet regisztráltatott. A nagy különbséget a kampányfőnökök a kistelepülések pártsemlegességének tudják be, noha felröppentek olyan találgatások is, amelyek szerint az őszi választásokon a társadalom közéletből való kiábrándultsága miatt egyenesen kínos pártszínekben indulni. Az elmúlt 15 év tapasztalata ezt igazolja: a 10 ezer fő alatti településeken a pártpolitikának nem sok létjogosultsága van, ezért ezeken a helyeken indul a legtöbb független jelölt. Ugyanakkor gyakran alakulnak a semmiből olyan bújtatott civil szervezetek is, amelyek a választások után a pártok körül tűnnek fel. Nyakó István szocialista szóvivő emlékeztetett ezzel kapcsolatban az Adózók Érdekvédelmi Szövetségére, amely néhány hónapja adta ki a Magyar Vizsla fideszes propagandalapot.
Komoly harc folyik Pécsért. Toller László súlyos balesete után az MSZP erősen küzd régi bázisáért, miközben az SZDSZ és a Fidesz is ismert és erős jelölteket sorakoztatott fel a szocialista Tasnádi Péter ellenfélként.
Az MSZP-ben többen szerették volna, ha Szili elindul Toller helyett Pécsett, de ő ezt nem vállalta. Nyakó István, a szocialista párt szóvivője úgy látja, tagadhatatlan tény, hogy markáns és harcos személyisége volt a pécsi politikának Toller László, ám a sikerek mindig egy jó csapatmunkának köszönhetőek. Ennek a szakpolitikai teamnek a jövőben is várhatóan tagja lesz Szili Katalin, az Országgyűlés elnöke, illetve a most indított polgármesterjelölt Tasnádi Péter is.
Horn Gábor, az SZDSZ kampányfőnöke szerint is a Baranyai megyeszékhely sorsa az egyik legérdekesebb része lesz az őszi választásoknak. A liberálisok ezúttal Bretter Zoltánt indítják a pécsi polgármesteri címért, mert míg Toller Lászlóval volt érvényes koalíciós megállapodásuk, ugyanezt Tasnádi Péterrel már nem tudták megkötni.