2006. szeptember. 06. 14:40 MTI Utolsó frissítés: 2006. szeptember. 07. 11:49 Itthon

Rudi Zoltán az újságból értesült a presztízsromboló levélről

Újsághírből értesült a Magyar Televízió (MTV) elnöke arról, hogy az általa vezetett intézmény helyzetének rendezését kérve Gyurcsány Ferenc miniszterelnökhöz fordult az Európai Műsorszolgáltatók Szövetségének (EBU) vezetője. Rudi Zoltán ezt szerda délelőtt közölte egy sajtótájékoztatón.

Tíz hónapja - a közszolgálati médiumot felügyelő közalapítvány kuratóriumi elnökségi tagjainak többségével együtt - Genfben járt, az út során megismertették az EBU-t az MTV helyzetéről, a szervezet elnöke pedig Budapestre küldte egy munkatársát "tovább tájékozódni" - mondta el.

Meghosszabbított műsor-szolgáltatási szerződés
Tíz évvel meghosszabbította az MTV néhány hét múlva lejáró műsorszolgáltatási jogosultságát a médiahatóság - tájékoztatta szerdán, kevéssel a döntéshozatalt követően Vékony Éva, az ORTT szóvivője. Az MTV műsorszolgáltatási jogosultságának lejártakor, azaz
október elsején lép életbe, és érvényes a közszolgálati médium mindkét csatornájára - jelezte. A határozat szerint ezen idő alatt az MTV köteles az analóg földfelszíniről a digitális földfelszíni sugárzásra átállásból
fakadó nemzetközi és európai uniós kötelezettségeknek, valamint a jogszabályváltozásból adódó kötelezettségeknek az ORTT felhívására eleget tenni. A dokumentum kitér arra is, hogy a digitális átállás során az MTV köteles együttműködni a médiahatósággal, és elősegíteni, hogy adása mielőbb elérhető legyen digitális műsorszórás útján.
Emlékeztetve arra, hogy novemberben a nemzetközi szervezet konferenciát szervez Budapesten, Rudi Zoltán azt közölte, arról volt tudomása, hogy Arne Wessberg, a napokban leköszönt EBU-elnök "szeretne találkozni a miniszterelnökkel a konferencia előkészítése miatt". Rudi Zoltán ezzel ellentmondásba került a közszolgálati médiumnál február óta program-főtanácsadóként dolgozó Olaf Steenfeadt által korábban közöltekkel.

"Az EBU tagjainak érdekképviselete: semmit nem tesz az érintett szervezet tudta nélkül" - nyilatkozta a német szakember múlt pénteken, kérdésre válaszolva pedig azt mondta, a menedzsmentnek tudomása kellett, hogy legyen az EBU ez irányú "aktivitásáról". Mint akkor elmondta, Magyarországról "nem érkezett direkt segélykérés" a tagjai - egyebek mellett anyagi - helyzetét rendszeresen figyelő szervezethez, ahol "rémülten" szemlélik az MTV helyzetét.

Múlt heti sajtóhírek szerint másfél hónapja éles hangú levélben követelte az MTV helyzetének rendezését Gyurcsány Ferenc kormányfőtől, valamint személyes találkozót kért az ügyben az EBU elnöke, a posztjáról augusztus végén távozott finn Arne Wessberg.

A július 18-án kelt levélben a szervezet elnöke sajnálatosnak tartja, hogy a "Magyar Televízió távolról sem tesz eleget a politikai befolyástól való függetlenség minimális követelményeinek", az erős politikai befolyás mellett rendkívül rossz az anyagi helyzete az intézménynek. 

Mint írja, ez a két tényező pedig "romba dönti" az MTV presztízsét, megítélését a társadalomban, ráadásul a kereskedelmi médiumokkal szemben is hátrányba kerül az intézmény; "a helyzet sajnálatos módon rosszabb, mint bármely más EU-tagállamban, ezért növekvő érdeklődést vált majd ki a nemzetközi színtéren" - olvasható a levélben. Arra a kérdésre, hogy Rudi Zoltán volt-e az egyik forrásuk, kitérő választ adott az EBU leköszönt vezetője, azt viszont hangsúlyozta, hogy a levél tartalmáról nem egyeztetett az MTV vezetőjével.

Nincsenek többé alelnökök

Törölték az MTV szervezeti és működési szabályzatából (szmsz) az alelnöki tisztséget, és az elnök nem is tervezi, hogy lesz ilyen tisztség - mondta Rudi. "Ebben a pillanatban nincs az szmsz-ben ilyen poszt" -közölte, hozzátéve, "lehet, hogy majd lesz", ám a rendszer "mindig az aktuális helyzethez igazodik". Alelnök kinevezése "nem szerepel most a terveim között, mert egészen jól működünk ebben a formában" - fogalmazott az MTV első embere.

Rudi Zoltán úgy nyilatkozott, még keresik a megfelelő személyt a nemrégiben létrehozott, közvetlenül nem a műsorkészítéshez tartozó részlegek munkájának irányítását végző ügyvezető igazgatói posztra. A Magyar Televízió mindkét alelnöke tavasszal távozott tisztségéből; a Duna Televíziónál három (gazdasági, innovációs és műsorokért felelős), a Magyar Rádiónál két (gazdasági és műsorokért felelős) alelnöki poszt van.

Hirdetés