A vatikáni szerződést módosítaná az SZDSZ
Az SZDSZ javasolni fogja a kormánynak a vatikáni szerződés felülvizsgálatát - közölte Fodor Gábor szabad demokrata ügyvivő szerdai sajtótájékoztatóján, amelyet Gusztos Péter ügyvivővel közösen tartott.
Azt sem tartják helyesnek a liberálisok, hogy az szja egyházaknak felajánlható 1 százalékos támogatásra vonatkozóan a szerződés tartalmaz biztosítékot arra, hogy ha nem gyűlik ebből össze annyi, amennyire számíthattak volna az egyházak, akkor is van egy bizonyos összeg, amit biztosan megkap a katolikus egyház.
Fodor Gábor szerint ezt semmi nem indokolja, a szabad demokraták azt szeretnék elérni, hogy azok az adófizetők adjanak támogatást az egyházaknak, akik adni akarnak, és ne azok, akik nem akarnak. Ilyen típusú támogatásnak nincs helye a költségvetésben - jelentette ki. Hangsúlyozta: az egyházak kapják meg azt a juttatást, amiből autonóm módon tudnak tevékenykedni, az SZDSZ azért harcolt az állam és az egyház szétválasztásáért, mert meggyőződése, hogy mindkettőnek ez a jó. Nem helyes, ha egy egyház állandóan kiszolgáltatott
helyzetben van egy kormányzattal szemben - mondta.
Kérdésre válaszolva Fodor elmondta, hogy szerinte a vatikáni megállapodásról lényegét tekintve a szocialista és a liberális párt hasonlóan gondolkodik. Gusztos Péter arról beszélt, hogy az SZDSZ a koalícióban mindig fel fogja hívni a figyelmet a legfontosabb emberi jogi témákra. A női esélyegyenlőség megvalósulása, a családon belüli erőszak elleni fellépés, a szegregált iskolai osztályok megszüntetése, a regisztrált élettársi kapcsolat bevezetése és a kábítószer fogyasztók dekriminalizálása mind olyan kérdés, amelyekben az SZDSZ érdemi előrelépést akar elérni ebben a ciklusban - mondta.
Halász Zsuzsa, a Kereszténydemokrata Néppárt (KDNP) szóvivője az MTI-hez szerdán eljuttatott közleményében úgy fogalmaz: "már megszoktuk, hogy válságok idején a SZDSZ előveszi az egyházellenes kártyát". Valami ködös "esélyegyenlőségre" hivatkozva ismét megkurtítanák az egyházi intézmények, elsősorban az iskolák támogatását, és kezdeményezik annak a vatikáni szerződésnek az újratárgyalását, amelyet egyébként 1996-ban éppen az SZDSZ segedelmével létrejött Horn-kormány kötött meg a Szentszékkel - olvasható a közleményben.
A KDNP úgy ítéli meg, hogy az SZDSZ a társadalom égető kérdéseiről kívánja elterelni a figyelmet, amikor sokadszorra is a drog liberalizációján, a homoszexuálisok házasságán, az iskolai szegregáció parancsszóval történő megszüntetésén, vagy a vatikáni szerződés felülvizsgálatán lovagol. Valóban fontos kérdésekről van szó, ma mégsem ezek az emberek legnagyobb problémái, hanem az alapvető élelmiszerek, a gáz, a távhő, a villamosenergia árának emelkedése, a munkanélküliség, továbbá a közszolgáltatásokhoz — például az oktatáshoz, az egészségügyhöz — való hozzáférés beszűkülése.
A KDNP úgy véli, ma az is kiderült, hogy a koalíciós partnerek között immár állandósult a kommunikációs zavar tapasztalható. Az SZDSZ képviselője ugyanis a sajtótájékoztatón újságíróktól értesült arról, hogy Hiller István oktatási és kulturális miniszter ma délután a történelmi egyházak vezetőivel találkozik. "Két napon belül ez a második eset, hogy az MSZP elfelejtette” terveiről tájékoztatni koalíciós társát" - áll a közleményben.