2006. június. 26. 15:18 MTI Utolsó frissítés: 2006. június. 26. 15:29 Itthon

Ismét magyar tulajdonba kerül a Táncsics-börtön?

George W. Bush magyarországi látogatása idején az amerikai elnök munkatársai azt mondták: arra törekszenek, hogy a Táncsics-börtön az 1956-os forradalom és szabadságharc ötvenedik évfordulója előtt visszakerüljön magyar tulajdonba.

Ígéretet tettek arra, hogy legkésőbb október 22-én magyar tulajdonba kerül vissza az amerikaiaktól a budai Várban található ingatlan és a rajta található épületegyüttes - szögezte le Polgár Viktor külügyi szóvivő.

A szóvivő annak kapcsán beszélt erről, hogy a Népszabadság című lap - a New York Times hétvégi cikkéről tudósítva - hétfői számában azt írta, Gyurcsány Ferenc miniszterelnök váratlan helyzet elé állította George W. Bush-t csütörtökön Budapesten, amikor azt mondta, ígéretet kapott a Táncsics-börtön visszaadására. "Bush úr arca elvörösödött és megrázta a fejét, lenézett és nevetett, és ez a nevetés egyeseket arra késztetett, hogy eltűnődjenek, pontosan milyen ígéretet is tett" - idézett Polgár Viktor a NYT írásából. "Az ígéret az, hogy az ingatlant Magyarország visszakapja tulajdonába" - nyomatékosította a szóvivő a budapesti tárgyalásokon történteket.

Hozzátette: a budai várbeli Táncsics utcában található nagy méretű telken több épület is található, az is, amelyik 1848-ban börtön volt. A második világháború vége óta amerikai tulajdonban lévő épületről évek óta folynak a magyar-amerikai tárgyalások, és ezt a folyamatot - ahogy Polgár Viktor fogalmazott - Bush múlt heti magyarországi látogatása felgyorsította.

A külügyi szóvivő emlékeztetett arra, hogy a Táncsics-börtön épületét 1985-ben Magyarország már visszakapta tulajdonába, használatba azonban nem tudta venni, hiszen csak amerikai tulajdonon keresztül lehetett megközelíteni. Ezért a magyar állam évi egy dollárért 33 évre bérbe adta az egykori börtönépületet az Egyesült Államoknak.

"Most a teljes ingatlanegyüttes visszakerül magyar tulajdonba, vélhetően valamiféle ellentételezés mellett" - közölte a szóvivő, aki szerint feltehetően egy másik budapesti ingatlan kerülhet amerikai tulajdonba.

Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 09. 12:00

Trump szóban már Putyin szintjén van, de mégis mit akar Grönlandtól, Kanadától és a Panama-csatornától?

A megválasztott amerikai elnök nem zárja ki, hogy katonai eszközökkel szerezzen meg a három kiszemelt területből kettőt, az USA északi szomszédját pedig gazdasági nyomásgyakorlással kényszerítené az 51. állammá. Donald Trump a harcias megnyilvánulásai alapján annyira veszi komolyan a határvonalakat, mint az Ukrajnát “nácítlanító” Oroszország, bár arra szerencsére kevés az esély, hogy az amerikai hadsereg bármely országot lerohanja. Összeszedtük, miért került a három kiemelt célpont Trump fókuszába.