2006. június. 10. 11:12 MTI Utolsó frissítés: 2006. június. 10. 12:16 Itthon

Emelkedik a gázár, többezer adózót vizsgál az APEH

A Országos Érdekegyeztető Tanács (OÉT) szombati ülésén Gyurcsány Ferenc kormányfő bejelentette, milyen reformokra lehet számítani a közeljövőben. Szó esett a társasági és a házipénztári adóról, valamint egy új kormányzati negyed felépítéséről.

Az új Gyurcsány-kormány
© Müller Judit
"Nem a költségvetési kiigazítás egyszeri programjára, hanem reformokra készülünk" - mondta, hozzátéve, változás nélkül félő, hogy "Magyarország nem lesz képes folytatni eddigi sikeres útját". A sikerek közé sorolta a miniszterelnök a gazdaság, az ipar és a beruházások növekedését.

Gyurcsány Ferenc megerősítette, hogy az adócsökkentésen kívül a már korábban elhatározott programokat a kormány folytatja. Példaként említette a bérek felzárkóztatását, a nyugdíjkorrekció folytatását, az önkormányzati, a közigazgatási változások elindítását és az oktatási reform folytatását.

A minisztériumi felsővezetők létszámának 47 százalékos, és összlétszámának 23 százalékos csökkentése, valamint a takarékossági intézkedések hatására az idei 80 milliárd forintról 2008-ra 60 milliárdra mérséklődnek az igazgatási költségek - közölte a kormányfő.

A magántőkéből felépülő új kormányzati negyedben 160 ezer négyzetméteren lehet elhelyezni a csökkenő létszámú államapparátust a jelenlegi 350 ezer négyzetméter helyett – tette hozzá Gyurcsány Ferenc.

A központi költségvetési intézmények átszervezésével, a hasonló feladatot ellátó intézmények összevonásával és 32 feleslegessé vált intézmény megszüntetésével 2008-ra 12.500-zal csökken a dolgozók létszáma és 37 milliárdal forinttal mérséklődnek a működési költségek - közölte Gyurcsány Ferenc az OÉT ülésén szombaton.

Kétharmados támogatás esetén megalakulnának a regionális önkormányzatok, kötelezővé válna a kistérségi társulás; csökkenne a helyi képviselők létszáma, illetve tiszteletdíja; ha nincs meg a kétharmados parlamenti támogatás, ösztönző intézkedéseket hoznak az önkormányzatok hatákonyabb működéséért - közölte a miniszterelnök.

Rövid-, és hosszútávú reformok (Oldaltörés)

A kormány több hosszú és rövid távú reformot hajt végre - jelentette be Gyurcsány Ferenc. A hosszú távú reformok közé sorolta a közigazgatás, a közszolgáltatások, és az egészségügy átalakítását, valamint a nyugdíjreform előkészítését.

A rövid távon is ható változások közül megemlítette az államreform részeként a nem "fűnyíró elv" szerint végrehajtott kiadáscsökkentést, a közteherviselésbe bevontak számának növelését, a jövedelmek érdemi kifehérítését és az általános adószintek növelését.

A kormányazonnali intézkedéseinek hatására már ebben az évben mintegy 170 milliárd forinttal csökkennek az államháztartás kiadásai - jelentette be Gyurcsány Ferenc az OÉT ülésén.

A kormány elképzelése szerint jövőre az APEH 10 000 adózónál rendel el
vagyonosodási vizsgálatot, amelynek során összevetik az adózó vagyoni helyzetét az előző években bevallott.

Januártól a kormány bevezetné a házipénztári adót, hogy kisebb legyen a
személyes jövedelem kivonásának lehetősége az adózás alól - jelentette be Gyurcsány Ferenc kormányfő az Országos Érdekegyeztető Tanács (OÉT) szombati ülésén Budapesten.

A jövőbenvalamennyi társasági adó fizetésére kötelezett cégnek a fennmaradáshoz minimálisan elvárható nyereség után társasági adót kellene fizetnie - jelentette be Gyurcsány Ferenc kormányfő az Országos Érdekegyeztető Tanács (OÉT) szombati ülésén Budapesten.

Egyszeri alkalommal, 10 százalékos különadó megfizetése mellett  magánszemélyek és vállalkozások hazautalhatnák eddig külföldön tartott pénzüket - jelentette be Gyurcsány Ferenc kormányfő az Országos Érdekegyeztető Tanács (OÉT) szombati ülésén Budapesten.

Hirdetés
hvg360 Serdült Viktória 2025. január. 07. 09:30

Laczó Adrienn, lemondott bíró: Dermesztő hatás nyomja rá a bélyegét az egész bírói szervezetre

„Az ember csak akkor veszi észre, hogy nem kapott levegőt, amikor felbukkan a víz alól” – mondja Laczó Adrienn volt bíró, aki januártól egy ügyvédi irodában dolgozik tovább. A Fővárosi Törvényszék Büntető Kollégiumának egykori tanácselnöke szerint a bírák közül egyre többen érzik, hogy olyan nyomás nehezedik rájuk, ami nem megengedhető. Hogyan nyilvánul meg ez a nyomás, és volt-e bármilyen hatása a bírák kiállásának? Miért volt szerinte mélyen sértő az új OBT-elnök nyilatkozata a „zavaró hangokról”? HVG-portré.