2006. május. 24. 19:38 MTI Utolsó frissítés: 2006. május. 24. 19:40 Itthon

Megállapodtak a pártok az országgyűlési bizottságok számáról

Megállapodás született az országgyűlési bizottságok, a bizottsági elnökök és alelnökök számáról a parlamenti pártok szerda délutáni egyeztetésén; az Országgyűlés alelnökeinek számáról még vita van - közölte Eörsi Mátyás, az SZDSZ ügyvivője.

Az ellenzéki politikus az egyeztetést követően, szerdán kora este elmondta: "megállapodtunk a 18 bizottságban, megállapodtunk abban is, hogy tíz bizottság kormánypárti, nyolc ellenzéki elnökség alatt van. Megállapodtunk az alelnökök számában, ahol lényeges csökkenés van. Most a korábbi, több mint 40 alelnök helyett 36 alelnök lesz". 

Eörsi Mátyás tájékoztatása szerint az Országgyűlés alelnökeinek számáról még nem született megegyezés. Mint mondta, abban egyetértenek, hogy nem lehet több alelnök, mint az előző ciklusban; így maximum öt alelnöke lehet a Háznak. Vita van azonban arról, hogy ezeket a helyeket hogyan osszák fel a frakciók között. 

A kormánypárti politikus a bizottsági helyekkel kapcsolatban elmondta: "azt a reformot, hogy azok a képviselők, (...)  akik másutt is elfoglaltak, ne legyenek feltétlenül bizottsági tagok - ezáltal lehet lényegesen hatékonyabbá és olcsóbbá is tenni a parlamentet - megbukott a KDNP ellenállásán".

Az SZDSZ nem akart 386 bizottsági helyet, hiszen például több polgármester is ül a parlamentben, akik nem vállalnak bizottsági munkát - mondta Eörsi Mátyás. Hozzátette: némi takarékosságot így is sikerült elérni, mert azok, akik emiatt két bizottságban dolgoznak majd, a második után lényegesen kisebb összegű pótdíjat kapnak. 

A politikus elmondta: megváltozik, egyszerűsödik a költségtérítés rendszere. A képviselők ingyenes utazása teljes egészében megszűnik, és lényegesen csökken azoknak képviselőknek a parlamenti költségtérítése, akik polgármesterként, vagy közgyűlési tisztségviselőként kapnak költségtérítést. Hock Zoltán, az MDF elnökhelyettese megerősítette az Eörsi Mátyás nyilatkozatában elhangzott adatokat. Az MSZP, a Fidesz és a KDNP képviselőjét az MTI nem tudta elérni. A politikusok csütörtökön este folytatják az egyeztetést a még nyitott kérdésekben.
Hirdetés
hvg360 Lőrincz Tamás 2025. január. 06. 06:30

A választás időpontjánál is fontosabb, telik-e osztogatásra a Fidesznek, miközben a kilátásoknál csak a közhangulat rosszabb

A Tiszának az előrehozott választás témájának napirenden tartása – ezzel együtt leginkább annak elkerülése – mellett a pártépítés lesz a legfőbb feladata 2025-ben, a Fidesznek pedig a gazdaság felpörgetése és saját táborának megtartása. Mi vár a magyar politikára és a választókra a most kezdődő évben?