2006. március. 02. 17:48 MTI Utolsó frissítés: 2006. március. 02. 17:51 Itthon

Gyurcsány: nincs napirenden új atomerőművi blokkok építése

Nincs, nem volt és belátható időn belül nem is lesz napirenden új atomerőművi blokkok, vagy egy új atomerőmű építése Magyarországon – cáfolta Gyurcsány Ferenc moszkvai lapok értesüléseit.

„Tudjuk, atomenergetikai szakemberek évek óta dolgoznak azon, hogy hosszabb távon kell-e, lehet-e Magyarországon újabb blokkot építeni. Ha majd sok év múlva egyszer lesz erre vonatkozóan bárkinek javaslata, akkor ezt majd népszavazáson el lehet dönteni. De ennek a közelében sem vagyunk” – mondta a miniszterelnök.

Így reagált Gyurcsány Ferenc azokra a moszkvai lapértesülésekre, hogy Viktor Vekszelberg orosz milliárdos egyik vállalata kész több száz millió dollárral beszállni egy új magyarországi atomerőmű, vagy két új paksi blokk építésébe. A lapok hivatkoztak arra, hogy a Paksi Atomerőmű tulajdonosa, a Magyar Villamos Művek (MVM) együttműködési memorandumot írt alá a Vekszelberg ellenőrizte Renova csoporthoz tartozó KESZ energiaholdinggal és az Atomsztrojekszport atomerőmű-kivitelezővel, Vlagyimir Putyin orosz elnök budapesti látogatása során.

A memorandumban a lapértesülések szerint a KESZ kinyilvánítja készségét, hogy az MVM-mel közösen finanszírozza a paksi erőmű üzemidejének meghosszabbítását és teljesítményének 15-20 százalékos növelését.

A lapértesülésekkel kapcsolatban az MVM közölte, hogy az MVM „memorandumot írt alá Oroszország egyik legnagyobb magántulajdonban lévő energetikai társaságával, a KESZ Holdinggal, valamint az Atomsztrojexport társasággal, amely az orosz atomenergetikai szektor egyik zászlóshajója”.

Az MVM tájékoztatása szerint a memorandum rögzíti, hogy a Paksi Atomerőmű üzemidejének meghosszabbítása az elkövetkező időszak kiemelt feladata, tekintettel a magyar nukleáris energiatermelés meghatározó volumenére, megbízható és környezetkímélő jellegére.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.