2006. február. 16. 08:18 MTI Utolsó frissítés: 2006. február. 16. 08:21 Itthon

A németek is állategészségügyi problémaként kezelik

Németország - hozzánk hasonlóan - elsősorban állategészségügyi kérdésként kezeli a madárinfluenzát jelen pillanatban - nyilatkozta Rácz Jenő egészségügyi miniszter, egynapos berlini tárgyalásai után.


"A helyzetet természetesen komolyan kell venni, bekövetkezett az, amitől tartottunk, Magyarország sem marad ki" az influenzahullámból - mondta a miniszter, utalva azokra a hírekre, amelyek szerint Bácskában a madárinfluenza H5 vírustípusa több hattyú pusztulását okozta.

A magyar miniszter németországi utazást még jóval a madárinfluenza európai elterjedése előtt vették tervbe.

Németországban az északi Rügen szigetén két elhullott hattyúban és egy héjában találtak H5N1 vírusra utaló nyomokat. A német televíziós állomások jelentései szerint azonban még vagy száz madár, főleg hattyú teteme hever a szigeten.

A németek eddig főleg abból indultak ki, hogy a visszatérő költöző madarak, főleg az Afrikából, Nigéria felől érkezők hurcolják majd be a madárinfluenzát az országba. Mivel azonban madárvonulásnak eddig még nincs nyoma, a hattyúk halála rejtélyeket is felvet, annak lehetőségét is, hogy a vírus már jó ideje az országban "tartózkodik".

Rácz miniszter tárgyalt a német egészségügyi tárca vezetőjével, Ulla Schmidttel, aki a válságstáb tanácskozásáról érkezett a megbeszélésre. A magyar miniszter tájékoztatta német partnereit a H5N1 elleni magyarországi oltóanyag-engedélyeztetési eljárás állásáról, és szakembereket hívott meg annak vizsgálatára, lehet-e ezt az oltóanyagot használni Németországban.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.