Mi változik 2006-ban?
Mi az, amit tennünk kell és mi az, amit megtehetünk jövőre? Milyen változások lépnek életbe 2006-ban, és milyen új lehetőségekkel élhetünk az újévben?
Kevesebb kötelező oltás
Négy kötelező oltással kevesebbet kapnak jövőre a gyerekek. Bevezetik ugyanis az ötkomponenses vakcinákat, amelyeknél a felhasznált oltóanyag egyszerre tartalmazza öt betegség antigénjét, így 2006-tól 15 helyett csak 11 "szurit" kapnak 14 éves koruk előtt a gyerekek. Az oltások továbbra is tíz betegség ellen védenek: tuberkolózis, gennyes agyhártyagyulladás, torokgyík, szamárköhögés, tetanusz, mumpsz, kanyaró, rubeola, fertőző májgyulladás és gyermekbénulás.
Babakötvény
Január elsejétől minden újszülött számára 40 ezer orintot utal át az állam. A csecsemő születése után az anyakönyv másolatát az anyakönyvvezető elküldi az államkincstárnak, ahol megnyitják a számlát az újszülött nevére. Akik rendszeres gyermekvédelmi támogatásra jogosultak, azok gyerekei 7 és 14 éves korukban további 42-42 ezer forintot kapnak. A Start-számlán összegyűlt pénzhez csak a 18. életévét betöltött fiatal juthat hozzá.
Családi adókedvezmény
Csak a három vagy több gyermeket nevelő családok adókedvezménye marad meg, de az is korlátozott mértékben. Az egy és két gyermeket nevelők esetében a kedvezmény beépül a családipótlékba. A családi adókedvezmény legalább három eltartott esetén gyermekenként havi négyezer forint lesz, de ez csak abban az esetben vehető teljes egészében igénybe, ha az éves jövedelem nem haladja meg a hatmillió forintot. Négy vagy többgyermekes családok esetében az éves jövedelemhatár gyermekenként 500 ezer forinttal nő, legfeljebb nyolc millió forintig.
Minimálbér: 62500 forint
Nő a minimálbér, jövőre 57 ezer helyett 62500 forintot fizethet majd a munkáltató a legkisebb munkabér címén. A kormány és az Országos Érdekegyeztető Tanács (OÉT) megállapodásának eredményeképpen 2007-ben 65500, 2008-ban pedig 69 ezer forint lesz a bruttó összeg.
A .eu domainek megjelenése
Jövő év első felében megjelenhetnek a .eu kiterjesztésű domain nevek. December 7-től már lehetőség van bármely Európai Uniós tagországban regisztrálni. Az első négy hónap az úgynevezett „hajnali időszak” (sunrise period), amikor csak a védjegy tulajdonosa jegyezhet be honlapot, elkerülendő a spekulációs céllal történő regisztrációt. Ezt követően, 2006. április 7. után bárki, az érkezési sorrend elvének megfelelően bármilyen nevet regisztráltathat. A .eu domain név nem váltja fel a korábbi kiterjesztéseket. Az EU területén lakhellyel rendelkező magánszemélynek, illetve székhellyel rendelkező cégnek vagy szervezetnek joga van a .eu név alatt futó bejegyzésére.
Új felsőoktatási rendszer
Megszűnik jövőre a felsőoktatás kettőssége, a főiskolai és egyetemi képzések helyett ezentúl három, egymásra épülő képzési szint lesz: alapképzés (bachelor, BSc), mesterképzés (master MSc) és doktori képzés (PhD). A változás oka, hogy Magyarország csatlakozik az európai felsőoktatási rendszer egységesítését célzó bolognai folyamathoz, ezért 2006-tól már csak az új rendszer szerinti képzési programokat indítanak.
A nyelvvizsga nem váltja ki az érettségit
Nem számítható be a nyelvvizsga az érettségi eredménybe 2006-tól, így minden végzősnek egy idegen nyelvből kötelező lesz érettségi vizsgát tenni. A következő évtől tehát megfordul az eddigi rendszer, mert az érettségi vizsga eredményével államilag elismert nyelvvizsga-bizonyítványt szerezhet. Emelt szintű érettségi esetén, ha legalább 60 százalékot teljesített a diák, akkor középfokú C-típusú nyelvvizsga bizonyítványt kap, míg ha 40 és 59 százalék közötti eredményt produkál, akkor alapfokú C minősítést kap.
Adómentes bérlet
Adómentes juttatásként adható 2006-tól a helyi bérlet. A munkáltató által fizetett bérlet természetbeni juttatásnak minősül, az összeg korlátozása nélkül. Az adómentesség feltétele a munkáltató nevére kiállított számla. Eddig 2000 forintos összeghatárig volt érvényes az adómentesség, a jövő évtől azonban a helyi bérlet teljes árára. A kormány 400 ezer forintban maximálta a béren kívül adható, adómentes juttatásokat. Ide sorolhatók az önkéntes önsegélyező és egészségpénztári befizetések, az iskolarendszerű képzések, az adómentes üdülési csekkek vagy szolgáltatások, iskolakezdési támogatások, internet-használatra adott támogatások, illetve a művelődési intézmények szolgáltatásai.
Ekho
A művészek és a sajtó munkatársai (újságírók, tévések, rádiósok, szerkesztőségi alkalmazottak) egyszerűsített közteherviselési hozzájárulással (ekho) megválthatják a személyi jövedelemadó és társadalombiztosítási járulék fizetési kötelezettségüket. Mindezt 25 millió forintos éves bevételig, 15 százalékos járulékfizetéssel tehetik meg. Kiegészítésképpen a kifizetőnek, illetve munkáltatónak 20 százalékos járulékfizetési kötelezettsége lesz, ami a munkáltató társadalombiztosítási járulékfizetési kötelezettséget váltja.
Csökkenő felső adókulcs
Módosították a személyi jövedelemadóról szóló törvényt. Eszerint 2006-tól a felső adókulcs 38-ról 36 százalékra csökken, az alsó, 18 százalékos adókulccsal pedig az eddigi 1 millió 500 ezer forinttal szemben 1millió 550 ezer forintig lehet adózni. Az ötéves adócsökkentési program keretében 2010-ig az alsó sávhatár évente emelkedik, míg eléri a 3 millió forintot, miközben az adókulcsok nem változnak.
Bevallás: csak elektronikusan
2006-tól a havi és negyedéves bevallásokat, áfa-bevallásokat és társasági adóbevallást is csak elektronikus úton, interneten keresztül lehet benyújtani. Papír alapú adóbevallást ezentúl kizárólag a vállalkozási tevékenységet nem folytató, áfa-bevallásra nem kötelezett magánszemély adhat majd be. Kivétel az éves áfa-bevallás, amely esetén választani lehet az elektronikus út vagy CD, illetve floppy között. Ilyen esetben a törvény 2007 decemberéig megengedi a papír alapú bevallást, ha a vállalkozó azt előzetesen bejelenti.