Még bízunk a bíróságok függetlenségében
Egy reprezentatív közvélemény-kutatás szerint csak a megkérdezettek 28 százaléka véli úgy, hogy a politika befolyásolja a bíróságok ítéleteit - mondta Lomniczi Zoltán főbíró. A megkérdezettek csaknem kétharmada azonban úgy véli, a politikusok előnyt élveznek a hatósági eljárásokban és ez alól a bírósági eljárás sem kivétel.
A Medián elmúlt hetekben készült felmérése szerint az emberek 22 százaléka kormánypárti, 6 százaléka ellenzéki befolyást sejt a bírói döntések mögött, ugyanakkor 56 százalékuk bízik a bíróságok függetlenségében, 16 százalékuk pedig bizonytalan, nem tudja van-e politikai ráhatás egy-egy ítélet mögött - mondta Lomnici Zoltán. A Legfelsőbb Bíróság és az Országos Igazságszolgáltatási Tanács elnöke hozzátette, hogy a felmérés szerint a bíróságok az állami szervek között a függetlenséget tekintve a második helyen állnak, 3 százalékkal elmaradva az Alkotmánybíróságtól.
Alkotmánybírák - Jogbiztonsági emberek © Dudás Szabolcs |
Azt pedig egyenesen megdöbbentőnek nevezte a főbíró, hogy a Szonda Ipsos felmérése szerint a megkérdezettek csaknem kétharmada úgy véli, a politikusok előnyt élveznek a hatósági eljárásokban és ez alól a bírósági eljárás sem kivétel. Hozzátette: egy, az állami döntések szakszerűségére vonatkozó egy évvel ezelőtti Tárki közvélemény-kutatásban az Alkotmánybíróság 74 százalékot, a bíróságok pedig 60 százalékot értek el.
Lomnici Zoltán elmondta: többéves tapasztalat, hogy a közvélemény bíróságokról alkotott véleményét nem annyira az elvi jelentőségű ítéletek, mint inkább az ismert embereket érintő ügyek befolyásolják. A főbíró hangsúlyozta, hogy a bíróságok uniós átvilágítása mellett a magyarországi közvélemény-kutatási adatokat is nagy figyelemmel kísérik a bírósági vezetők. A főbíró bizalmi indexét eddig két alkalommal mérték, és mindkétszer meghaladta a 66 százalékot.