2005. szeptember. 10. 10:15 MTI Utolsó frissítés: 2005. szeptember. 10. 11:14 Itthon

A református egyház bírálja az oktatási tárcát

Az individualizálódó, globalizálódó és liberalizálódó társadalmi környezet nem kedvez a keresztyén értékrendű református nevelésnek – fogalmaz a Magyarországi Református Egyház tavalyi évről szóló jelentése.

Református zászló. Fió-
káját vérével tápláló
pelikán
Az éves jelentés elindítását a Zsinat májusi ülésén jelentette be Bölcskei Gusztáv püspök, a Zsinat lelkészi elnöke, "új műfajként" aposztrofálva a beszámolót.

A huszonnégy oldalas kiadvány felidézi, hogy tavaly, a költségvetési törvény benyújtása idején újra nagy vihart kavart az egyházi iskolák finanszírozásának kérdése. "Új elem ebben az volt, hogy olyan hangok is megszólaltak, amelyek az egyházi iskolákat ideológiai szempontból minősítették és azzal is érveltek, hogy az egyház túlzott káros befolyását ezen a téren vissza kell szorítani."

A dokumentum bírálja az Otatási Minisztériumot (OM), és azt állítja "a jelenlegi oktatási kormányzat egyre inkább vetélytársat sejt az egyházi oktatási intézményekben, és ezeket adminisztratív (törvényi) és gazdasági (finanszírozási) intézkedésekkel igyekszik ellehetetleníteni".

A református egyház által fenntartott és működtetett 146 közoktatási intézményben a 2004/2005-ös tanévben 29 334 diák tanult, oktatásukat 2349 pedagógus végezte, míg az öt egyházi felsőoktatási intézményben tavaly 5278 hallgató kezdte meg tanulmányait.

Tavaly 1097 református gyülekezet működött Magyarországon, a lelkészek száma 1538 volt. A gazdálkodással foglalkozó táblázat százalékos megoszlásban közli a bevételi adatokat. A legnagyobb "tétel", 56 százalék az "államtól átvállalt feladatok normatív támogatása" rovatban szerepel.

Az egyházfenntartói járulékok (5 százalék), a perselypénzek (4 százalék) és az egyháztagok céladományai (6 százalék) együttesen többet tesznek ki, mint az egyszázalékos felajánlások összege (3 százalék) és az egyszázalékos felajánlás állami kiegészítése (7 százalék).

"Ezek a számok önmagukban megcáfolják azt a sugallatot, és azt a hangot, hogy itt az egyház az állam kitartottjaként tengeti az életét és tartja a markát" - mondta a Zsinat májusi ülésén Bölcskei Gusztáv.

A kormánnyal való együttműködés jó példájaként említi a beszámoló az Informatikai és Hírközlési Minisztérium segítségét: a tárca közreműködésével több mint 260, a református egyház kezelésében lévő internetes állomást alakítottak ki, amelyek a gyülekezeteket, és általuk a helyi közösségeket szolgálják, különösen az elmaradott térségekben.
Hirdetés