2005. május. 13. 17:37 MTI Utolsó frissítés: 2005. május. 13. 17:38 Itthon

Tóth: jogosan selejtezett a titkosszolgálat

A nemzetbiztonsági szolgálatok a törvényes előírások maximális figyelembe vételével jártak el Kulcsár Attila telefon-lehallgatásainak megkezdésekor, az iratok átadásakor, illetve azok selejtezéskor is - közölte Tóth András, a titkosszolgálatokat felügyelő államtitkár pénteken.

A nemzetbiztonsági szolgálatok ellen indított támadások, a velük szemben támasztott irreális és törvényes alap nélküli követelések napi pártpolitikai indíttatásúak, sértik a szolgálatok jó hírét és ártanak a Magyar Köztársaság nemzetbiztonsági érdekeinek - olvasható az államtitkár közleményében.

Mint írja, a brókerügy jegyzőkönyv-megsemmisítése ügyében elhangzó vádaskodások célpontja a kormány, az utóbbi időben azonban már a nemzetbiztonsági szolgálatokat is törvénytelenséggel vádolják, ezzel akadályozva a szolgálatok munkáját. Megjegyzi, a közvélemény hiánytalan tájékoztatására teljes körű, tételes elszámolást kért a Nemzetbiztonsági Hivataltól és a Nemzetbiztonsági Szakszolgálattól.

A Szász Károlyt, a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete volt elnökét ért támadás nyomán 2003. június 20-a és szeptember 24-e között igazságügyi miniszteri engedéllyel végzett lehallgatás során 622 jegyzőkönyv készült, ezekben 1078 lehallgatott beszélgetés volt - mutat rá az államtitkár.

Ezek közül a rendőri szervek 515 beszélgetést, az ügyészi szervek még további 28 beszélgetést kértek és kaptak meg, összesen tehát 543 beszélgetés hiteles jegyzőkönyvi másolatával rendelkeznek a nyomozó hatóságok. Ezek között van Kulcsár Attila június 20. és július 7. közötti 441 beszélgetése közül 346.

A szükségtelenné vált adatok törléséről a nemzetbiztonsági törvény egyértelműen rendelkezik, ám az adott esetben a selejtezést késleltette a 2003. október 20-án létesült "brókerbizottság" ellenzéki tagjainak igénye, hogy valamennyi jegyzőkönyvet tanulmányozhassanak - áll a közleményben.

Az államtitkár úgy fogalmaz: "mivel a vizsgálóbizottság egyetértésével nem rendelkező képviselők ultimatív követelése nem volt teljesíthető és e képviselők pert indítottak, a jogerős ítéletig nem lehetett számba venni, majd selejtezni azokat a dokumentumokat, amelyeket a törvény megsemmisíteni rendel".

Az NBH-hoz az ellenzéki képviselők keresetét elutasító jogerős bírósági határozat 2004. október 19-én érkezett meg, ekkor megszűnt minden jogszabályi és szakmai indok a jegyzőkönyvek további kezelésére és megkezdődhetett a törvényi előírások szigorú betartásával a selejtezés - írja Tóth András.

Répássy Róbert (Fidesz), az Országgyűlés Nemzetbiztonsági Bizottságának tagja a testület május 3-ai ülését követően számolt be arról, hogy a Nemzetbiztonsági Hivatal főigazgatója arról tájékoztatta a bizottságot: az elmúlt év végén megsemmisítették a K and H Equitiesnél elkövetett milliárdos sikkasztással gyanúsított Kulcsár Attila lehallgatásainak jegyzőkönyveit. Mint mondta, az eljárás felháborító, és biztosak benne, hogy azért semmisítették meg a jegyzőkönyveket, mert azokból fény derülhetett volna Kulcsár Attila politikai kapcsolatrendszerére.

Hirdetés
hvg360 Lőrincz Tamás 2025. január. 06. 06:30

A választás időpontjánál is fontosabb, telik-e osztogatásra a Fidesznek, miközben a kilátásoknál csak a közhangulat rosszabb

A Tiszának az előrehozott választás témájának napirenden tartása – ezzel együtt leginkább annak elkerülése – mellett a pártépítés lesz a legfőbb feladata 2025-ben, a Fidesznek pedig a gazdaság felpörgetése és saját táborának megtartása. Mi vár a magyar politikára és a választókra a most kezdődő évben?