2005. április. 29. 09:34 MTI Utolsó frissítés: 2005. április. 29. 09:42 Itthon

Ausztráliában nem tudnak arról, hogy Zentai elindult Magyarországra

Magyarország ausztráliai nagykövetségének nincs arról tudomása, hogy a háborús bűnökkel gyanúsított Zentai Károly elindult Magyarországra.

Bozsik Béla, a nagykövetség első beosztottja a Népszabadság című napilap pénteki számában megjelent értesülésre reagálva nyilatkozott. A napilap az ausztrál televízió 10-es csatornájának előző esti hírmagazinjára hivatkozva azt írta, az ausztrál-magyar állampolgárságú (Charles) Zentai elindult Magyarországra. A Népszabadság sydneyi tudósítója szerint a 86 éves férfi fényképével illusztrált beszámoló kész tényként kezelte, hogy az egykori magyar katonatiszt Budapestre indult.

Chris Ellison ausztráliai igazságügy-miniszter szerdán megerősítette, hogy Magyarország hivatalosan kérte Ausztráliától Zentai kiadatását, s a canberrai kormány vizsgálja a kérést. A kiadatási kérelem hírét több ausztráliai lap jelentette szerdai
számában.

A The Age című újság idézte Fodor Lajos ausztráliai magyar nagykövetet, aki elmondta, hogy egy hónapja nyújtotta át a kiadatási kérelmet az ausztrál kormány illetékeseinek.

Az Ausztrália nyugati részén, Perthben élő 86 éves Zentait azzal gyanúsítják, hogy 1944. november 8-án a magyar hadsereg katonájaként több társával együtt megkínzott és megölt egy zsidó fiatalembert, mert az nem viselte a sárga csillagot. A Fővárosi Bíróság katonai tanácsa nemzetközi elfogatóparancsot adott ki Zentai ellen, s ezt követte a hivatalos kiadatási kérelem.

A zsidók elleni bűncselekményekben vétkes náci háborús bűnösök felkutatására alakult Simon Wiesenthal központ nácivadászai jutottak Zentai nyomára az igazságszolgáltatás elől még mindig bujkáló háborús bűnösök felkutatását célzó "Utolsó esély" elnevezésű kampány keretében. A kampány során eddig mintegy háromszáz gyanúsítottat azonosítottak.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.