2005. április. 28. 16:13 MTI Utolsó frissítés: 2005. április. 28. 16:45 Itthon

Elsöprő EP-többség a romák helyzetéről szóló határozat mellett

Az Európai Parlament (EP) csütörtöki brüsszeli ülésén hatalmas többséggel, 497 szavazattal - 25 ellenében - elfogadta az európai romák helyzetével foglalkozó határozatot. A tervezet kidolgozásában, előterjesztésében kulcsszerepet játszottak az EP magyar képviselői.

Ez az első eset a testület történetében, hogy erről a kérdésről állásfoglalást hagyott jóvá. A dokumentum hangsúlyozza a romákkal szembeni fajgyűlölet és faji megkülönböztetés terén észlelhető tendenciák sürgős felszámolásának szükségességét, konkrét lépéseket követel a tagállamoktól annak érdekében, hogy mindenki egyenlő eséllyel vehesse igénybe az egészségügy és a társadalombiztosítás szolgáltatásait, s felhívja a figyelmet a számos tagországban faji elkülönítést alkalmazó iskolarendszerre.

Rámutat arra is, hogy a roma közösségeknek elfogadhatatlanul nagy mértékű munkanélküliséggel kell megküzdeniük, ami speciális intézkedéseket tesz szükségessé a munkához jutás megkönnyítésére. Elfogadhatatlannak minősíti az európai gettósodás jelenlegi folyamatát, s konkrét lépéseket követel ennek megakadályozására. Felhívja az EU illetékes szerveit, illetve a tagállamokat, hogy fontolják meg a romák európai kisebbségként való elismerését (a kontinensen 12-15 millió roma él, s közülük 7-9 millió az EU területén), egyben sürgeti a fellépést a médiában is a romákkal szembeni faji gyűlölet, diszkrimináció és erőszakra való felbujtás megakadályozására.

A határozati javaslatot az öt legnagyobb parlamenti frakció közösen nyújtotta be, jelezve, hogy a romák problémáit és ezek megoldási lehetőségeit hasonlóan látják. A dokumentum kidolgozásában - mint a liberálisok által kiadott közlemény emlékeztet - kezdeményező szerepet játszott az SZDSZ európai parlamenti képviselője, Mohácsi Viktória. Ő a szavazás után leszögezte: nagyon
fontosnak tartja e határozat elfogadását, s örül annak, hogy az EP tagjai készek határozottan elítélni a romák által tapasztalt emberi jogsértések minden formáját.

Mohácsi - aki korábban oktatási kérdésekkel foglalkozott - emlékeztetett, hogy a roma gyerekeket gyakran szellemileg visszamaradottnak minősítik és külön iskolákba, osztályokba küldik. Éppen ezért üdvözölte, hogy a határozat felszólítja a tagállamokat, biztosítsák a minőségi oktatáshoz való szabad hozzáférést a roma gyerekeknek.
     

Hirdetés