2005. január. 25. 18:56 MTI Utolsó frissítés: 2005. január. 25. 19:11 Itthon

Magyarországon lehet a páneurópai roma televízió központi stúdiója

Elképzelhető, hogy Magyarországon lesz a tervezett páneurópai roma televízió központi stúdiója – mondta el az Európai Parlamentben (EP) kedden rendezett roma fórum után a hálózat kivitelezésében vezető szerepet vállaló Simon Sándor, Franciaországban élő tévés szakember.

Az EP brüsszeli székházában Lévai Katalin (MSZP) kezdeményezésére első ízben tartották meg a romák problémáival uniós szinten foglalkozó fórumot, amely a tervek szerint a jövőben rendszeressé válik. A volt esélyegyenlőségi miniszter bevezetőjében elmondta, „roma ügyben igen sok a beszéd, ám kevés a tett". Hiányzik a megfelelő koordináció a különböző uniós és egyéb intézmények, szervezetek között, és meg kellene nyerni a pártok támogatását is – vélte. Szerinte el kell érni, hogy a romaügy az unió prioritásai közé kerüljön.

Jelenleg az unió területén mintegy 10 millió roma él, ezek kétharmada szegény ember, és jelentős részük diszkrimináció áldozata is. Lévai Katalin kifejtette, hogy nincsenek az uniós költségvetésben erre elkülönített pénzösszegek, így minden tagállam illetékes minisztériumainak kell megkeresniük a szükséges forrásokat. A képviselőnő beszámolt róla, hogy Magyarországon uniós támogatással, az Equal programtól kapott 400 millió forintból előkészületben van a roma televíziós csatorna. Idén mintegy 70 szakembert képeznek ki az adás beindításához.

A páneurópai tévével kapcsolatban Simon Sándor elmondta: a közepes uniós tagállammal megegyező nagyságrendű roma népesség ellátása televíziós műsorral technikailag már akár most megoldható. Egyes országokban, így például Spanyolországban és Macedóniában már működik egyfajta önálló roma tévé, és másutt is vannak önállóan működő szerkesztőségek. A szellemi kapacitás is megvan, uniós támogatással a csatorna rövid időn belül létrehozható.

Simon a távirati irodának kifejtette: elképzeléseik szerint a tévé helyi stúdiók hálózata lenne egy központi stúdióval és műholdas sugárzással. A központi stúdió lehetne Magyarországon is – tette hozzá, emlékeztetve arra, hogy Hiller István és Magyar Bálint miniszterek támogatják a tervet.

A roma fórumon kiemelt helyet kapott az oktatás kérdése is. Mohácsi Viktória (SZDSZ) az integrált oktatás mellett érvelt. Mint mondta, jelenleg az országok jelentős részében kisegítő osztályokban tanítják a roma gyerekeket, de ennek következtében egyfajta művelődési gettóba kerülhetnek. A magyar képviselőnő hangsúlyozta az integrált oktatáshoz szükséges tanárok, szakemberek képzésének fontosságát is.

A roma fórum feladatai a szervezők elképzelése szerint a roma integrációt segítő uniós politika erősítése, az Európai Parlament, a miniszteri tanács, a brüsszeli bizottság, a civil szféra és a roma szakértők munkájának összehangolása, az egyes országokban sikeresen alkalmazott diszkriminációellenes politikák elterjesztése a tagállamokban, a tagországok jogalkotásának vizsgálata a roma érdekképviselet szempontjából, a roma integrációs programok finanszírozásának átláthatóbbá tétele, a 2007-2013-as költségvetés tételeinek áttekintése a roma lakosság integrációjának szemszögéből.

A fórum első rendezvényén előadást tartott többek között Odile Quintin, az Európai Bizottság foglalkoztatási és szociális ügyekért felelős főigazgatója és Hannes Swoboda, az Európai Parlament szocialista frakciójának alelnöke is.

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.