2005. március. 23. 10:32 MTI Utolsó frissítés: 2005. március. 23. 10:36 Világ

Kárpótlást kap megkülönböztetése miatt egy roma asszony

Nyilvános bocsánatkérésre és pénzbeli kártérítés megfizetésére köteleztek Prágában egy cseh céget, mert hátrányos megkülönböztetést alkalmazott egy roma asszonnyal szemben.

A cseh legfelsőbb bíróság döntése, amelyet szerdán hoztak nyilvánosságra, egy több mint kétéves ügy végére tett pontot, s a határozat immár megfellebbezhetetlen.

A 36 éves Viera Dunková 2003 tavaszán megpályázott egy eladói munkahelyet a Prága központjában lévő Scorpio Clubban. Az üzletvezető azonban azzal utasította el, hogy a munkahely már be van töltve. Dunkovának ez gyanús volt, s azonnal szólt annak az emberi jogi ügyekkel foglalkozó szervezetnek, amellyel már évek óta rendszeresen együttműködött.

Alig néhány percnyi különbséggel ezután egy "fehér" nő érdeklődött a munkahely iránt, akivel az üzletvezető azonnal le is ült beszélgetni. Nyilvánvalóvá vált tehát, hogy a munkahely betöltetlen, s Dunkovát roma volta miatt utasították el.

A prágai kerületi bíróság tavaly Dunkovának adott igazat, de a döntést a cég megfellebbezte. A fellebbviteli bíróság viszont megerősítette az alsóbb testület döntését, s a céget nyilvános bocsánatkérésre és mintegy 1000 dollár anyagi kártérítés megfizetésére kötelezte. Ugyancsak a cégnek kell állnia a perköltségeket, illetve Dunková ügyvédjének költségeit és tiszteletdíját.

A tavalyi évben egy hasonló perben a Rossmann nemzetközi kozmetikai üzletláncot kötelezték Csehországban bocsánatkérésre és kártérítés kifizetésére, mert nem volt hajlandó alkalmazni egy roma asszonyt. Mindezek ellenére az ilyen jellegű perek és döntések nem gyakoriak Csehországban.

Bár a 2001-es népszámlálás eredménye szerint Csehországban csak valamivel több mint tízezer roma él, nem hivatalosan legalább százezerre becsülik lélekszámukat. A munkanélküliség aránya körükben a csehországi átlag többszöröse. Ugyanakkor a roma szervezetek gyakran panaszkodnak arra, hogy a munkáltatók, a cégek hátrányos megkülönböztetést alkalmaznak velük szemben.

Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.