2005. április. 19. 17:29 MTI Utolsó frissítés: 2005. április. 19. 17:36 Itthon

Katasztrófa sújtotta területté nyilváníthatják Mátrakeresztest

Pásztó képviselő-testülete kedden rendkívüli ülésen döntött arról, hogy kezdeményezi, nyilvánítsa a kormány katasztrófasújtott területté a hétfő esti felhőszakadás nyomán elöntött mátrakeresztesi településrészt.

Sisák Imre polgármester hozzátette: ezt azért tartják indokoltnak, mert az esőzés okozta milliárdos károkat csak kormányzati segítséggel tudják helyreállítani. A határozatot a belügyminiszterhez juttatják el.

A polgármester, aki egyben a helyi védelmi bizottság elnöke elmondta: a város 240 milliós költségvetési hiánya ellenére 12 millió forintos alapot hozott létre, és megkezdik a pénz szükség szerinti elosztását a mátrakeresztesi károsultak között.

A hétfő esti felhőszakadás utakat, hidakat, lakóházakat rongált meg a Mátra északnyugati részén fekvő Mátrakeresztesen és Szuhán, a vízmosás Mátrakeresztesen okozott jelentősebb károkat. Sisák Imre közölte: 18 órára helyreáll a településen az áramszolgáltatás.

Elmondta: kezdeményezésére a pásztói és a gyöngyösi székhelyű vízművek látják el ivóvízzel a mátrakeresztesieket, de a Vöröskereszt és az Ökumenikus Szeretetszolgálat is szállít palackozott vizet. Erre azért van szükség, mert az áradás elszakította az ivóvízvezetéket. Felmérték azt is, hogy a járványveszély megakadályozása miatt mennyi fertőtlenítő szerre lesz szükség.

Kedden Bátonyterenyén tartott sajtótájékoztatóján Juhász Gábor, a Belügyminiszter politikai államtitkára bejelentette, hogy a helyreállításnak nem lesz pénzügyi akadálya. Juhász szerint az önkormányzati épületek, utak, hidak helyreállítását a megyei vis maior keretből oldják meg, amit a Belügyminisztérium a rendkívüli helyzet miatt kiegészít.

A magántulajdonban keletkezett károkért a tárca csak korlátozott mértékben vállalhat felelősséget, de senki nem marad fedél nélkül - szögezte le.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.