2005. április. 01. 14:18 MTI Utolsó frissítés: 2005. április. 01. 16:05 Itthon

A sportdöntőbíróság elutasította Fazekas és Annus fellebbezését

A nemzetközi Sportdöntőbíróság (CAS) elutasította az athéni olimpián doppingvétség miatt aranyérmétől megfosztott diszkoszvető Fazekas Róbertnek és a kalapácsvető Annus Adriánnak a Nemzetközi Olimpiai Bizottság döntése ellen benyújtott fellebbezését.

A CAS honlapján pénteken közzétett hivatalos határozat szerint Annusnak a rendelkezésre álló bizonyítékok alapján semmilyen elfogadható indoka nem volt arra, hogy ne jelenjen meg a bucsui határállomáson, az utólagos doppingvizsgálaton, így kivonta magát a mintaadás alól, ezzel pedig vétett a NOB vonatkozó szabályzata ellen.

Fazekas esetében a bírók megállapították, hogy szintén elfogadható indok nélkül adott elégtelen mintát az olimpián a diszkoszvetés döntőjét követően.

A Sportdöntőbíróság határozata kötelező érvényű a NOB-ra, a sportolókra, s az érintett szövetségekre nézve egyaránt. A NOB Fazekast elégtelen mintaadás, Annust az utólagos ellenőrzés megtagadása miatt zárta ki az athéni ötkarikás játékokról és fosztotta meg aranyérmétől.

A két versenyző exkluzív szerződése miatt csak az RTL Klubnak hajlandó nyilatkozni, illetve álláspontjukat szombaton sajtótájékoztatón ismertetik ügyvédjük, a Bécsben élő Eva Maria Barki jelenlétében.

Rábold Gusztávot, a Magyar Atlétikai Szövetség (MASZ) elnökét nem lepte meg a döntés. "Az utóbbi időben semmi jel nem utalt arra, hogy javultak Annusék esélyei. A MASZ most kénytelen reagálni a nemzetközi szövetség lépésére, az IAAF ugyanis szintén a CAS-hoz fordult. A jövő hétre rendkívüli elnökségi ülést hívunk össze, ahol javasolni fogom, hogy vegyük tudomásul a CAS mostani döntését és fogadjuk el az IAAF fellebbezését, mivel a magyar atlétikának nem érdeke a további konfrontáció" - nyilatkozta Rábold Gusztáv.

A MASZ elnöksége - mint fellebbviteli bizottság - Annust felmentette, Fazekast pedig egy évre eltiltotta. Az IAAF szerint ezt nem tehette volna meg, ezért fordult a nemzetközi szövetség a CAS-hoz. Az IAAF szabályai szerint kétéves büntetést kell kiszabni a doppingvétségen ért versenyzőkre.

Babinyecz József, a két atléta menedzsere az MTI-nek azt mondta, Fazekas szeretne majd visszatérni, Annus pályafutása befejezését fontolgatja, de nagy kérdés, milyen lesz a helyzet, amikor a két dobó újra versenyezhet. Babinyecz úgy vélte: " A népszerű, nagy presztízsű sportágaknál ugyanúgy tapasztalhatók a negatív jelenségek, mint az élet más területén, a sportoló sokszor csak eszköz. A dobókörben egyenlők voltak a feltételek, Lausanne-ban nem. Tudjuk azt is, hogy sokszor változik a megítélés, nem tudni, ki a bűnös, ki a hős" - vélekedett a menedzser.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.