2005. március. 17. 09:22 hvg.hu Utolsó frissítés: 2005. március. 17. 20:43 Itthon

III/III-as telefonregiszter 1989-ből

Mostanában válik világossá, hogy mennyire szerteágazó volt az állambiztonság rendszere: titkos hálózatok, a hálózaton kívüli kapcsolatok vagy a III. Főcsoportfőnökség operatív és titkos állománya. Ám - miközben a mezei halandónak évtizedeket kellett várni a telefonra - a III/III. Csoportfőnökség közvetlen vonalakkal rendelkezett a hivatalokhoz, határátkelőkhöz és pártszervezetekhez is. És mindig volt, aki a telefont felvette.

A BM III/III. Csoportfőnökség
belső telefonkönyvének egyik lapja (1989)
A hvg.hu birtokába került kézzel írott szolgálati telefonregisztert a III/III. központi állománya használta 1989-ben. Megtalálható benne a saját, úgynevezett K-vonalak listája. A lajstrom arról tanúskodik, az állambiztonság nem csak a szerven belül építette ki forró vonalait, de az államigazgatás, a rendőrség, a pártszervek, sőt az igazságszolgáltatás felé is.

A legtöbb szám természetesen belső belügyes. A csoportfőnökségek, tikárságok, az Országos Rendőr-főkapitányság, a kerületi kapitányságok, a határőrség, illetve a határátkelők, BM-es objektumok (garázsok, kiképzők, üdülők) és a Rendőrtiszti Főiskola számainak felbukkanása a belső telefonkönyvben semmiképpen sem meglepő. Az állambiztonság vezetőinek lakásába is bekötötték a belső belügyes vonalakat, többen nyugdíjazások után is megtarthatták a külön hatjegyű számukat. És persze közvetlen számon lehetett kommunikálni a Magyar Szocialista Munkáspárt Központi Bizottságával (MSZMP KB-val) és a Munkásőrség Országos Parancsnokságával is.

A III/III. csoportfőnökség gondoskodott az állampárti vezetők személyi védelméről, így közvetlen kapcsolatban álltak a ferihegyi kormányváróval vagy a Vigadó téri hajóállomással is.

De közvetlen belügyes vonalak vezettek a Honvédelmi Minisztériumba, az Igazságügyi Minisztériumba, a Külügyminisztériumba, a Pénzügyminisztériumba, illetve a Vám- és Pénzügyérség Országos Parancsnokságához. Az igazságszolgáltatáshoz is közvetlen volt a kapcsolat: a III/III-as telefonkönyvből a Legfőbb Ügyészség, a Katonai Főügyészség és a Legfelsőbb Bíróság sem hiányozhatott.

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.