2005. március. 03. 15:03 MTI Utolsó frissítés: 2005. március. 03. 15:16 Itthon

Németh Miklós cáfolja az Antallnak adott lista megrendelését

Németh Miklós volt szocialista miniszterelnök csütörtöki nyilatkozatában elismerte, hogy átadott egy listát utódának, Antall Józsefnek, de hozzátette: a listát nem ő állíttatta össze, a tartalmára pedig nem emlékszik.

Az úgynevezett ügynöklistát tizenöt éve "természetesen elolvastam", de sem szerkezetére, sem a lista egészére nem emlékszem - közölte Németh Miklós volt miniszterelnök az MTI-vel. "Ezért egyetlen megjelent névről sem tudom határozottan állítani, hogy megtalálható-e azon a listán, amelyet én átadtam" - közölte a volt kormányfő az írásos nyilatkozatban. Megerősítette, hogy a kormányzati átadás-átvételi folyamat részeként 1990 májusában Antall Józsefnek átadott egy listát, de azt írta róla: azt a Belügyminisztériumtól kapta.

"A lista a belügyminisztériumtól került be a miniszterelnökségre. Nem tudom, milyen megfontolásból. A belügyminisztérium  megbízott vezetőjéhez ezt a listát akkor eljuttatták, és ő úgy érezte, hogy kötelessége erről engem személyesen tájékoztatni és a listát nekem továbbítani. Én mást ekkor - rövid idővel az új kormány eskütétele előtt már nem tehettem - mint amit tettem, azaz a listát betettem több más fontos irattal együtt az utolsó általam összeállított dossziéba és átadtam a miniszterelnök úrnak. Megemlítettem a miniszterelnök úrnak, hogy én semmiféle listát nem rendeltem, ezért hitelességéről  nyilatkozni nem tudok. De mivel hozzám került, köteles vagyok neki ezt is hiánytalanul átadni. Most is ezt gondolom. A listát át kellett adnom egyszerűen azon oknál fogva, hogy kézhez kaptam" - írta nyilatkozatában a rendszerváltás előtti utolsó kormányfő, hozzátéve: a lista több ezer oldalnyi, a minisztériumok, a főhatóságok és a miniszterelnökség által az új kormánynak átadott dokumentum része volt.

A volt kormányfő kifejtette: nem tudja, hogy az Antall Józsefnek átadott lista hány példányban készült, vagy hogy ki kinek hány példányt adott. "Ennek tisztázása nem az én dolgom" - írta. Kifejtette: a kormányzati átadás-átvétel rendezett körülmények között történt; "egyébként hasonlóan történt volna akkor is, ha a választók akaratából más összetételű kormány jött volna létre".

Németh Miklós közleményének folytatása (Oldaltörés)

Németh Miklós "erkölcsi kötelességének" nevezte, hogy hozzájáruljon az internetre az utóbbi napokban feltett úgynevezett "ügynöklisták" ügyének tisztázásához, melyekről külföldi útjáról hazatérve értesült. Hangsúlyozta: nem tudja, hogy az általa átadott - néhány oldalas, személyes adatokat is tartalmazó - lista milyen viszonyban van az internetre Szakértő '90 aláírással vasárnap feltett úgynevezett 219-es listával, "mert a listáról magamnak másolatot nem készítettem, s pontosan ma már nem tudom felidézni az átadott lista részleteit".

Bírálta, hogy a "Szakértő '90-hez" köthető lista éppen akkor jelent meg, amikor az ügynökök listájának nyilvánosságra hozatalát szabályozó törvényt vitat a parlament. "Elszörnyedve gondolok arra, hogy e lista közzététele nyomán ártatlan emberek keveredhetnek gyanúba, és úgy tűnik, hogy már gyanúba is keveredtek. Ha ez folytatódik, akkor nem kerül pont a múlt végére, hanem éppen ellenkezőleg: a múlt sebei fakadnak fel, sőt új sebeket is ejtenek" - írta. Reményét fejezte ki, hogy amennyiben jogszerűtlenül került az internetre a lista, a megindított rendőrségi eljárás tisztázza, hogy a jogsértés olyan mértékű-e, amely bűnvádi eljárás indítását igényli. 

Németh Miklós hozzátette: ő maga az internetes listákkal kapcsolatban számos kérdésre nem tud választ adni, mert a "problématömeg (...) annyira szerteágazó, hogy tisztázása nem lehet egyszemélyes vállalkozás". Úgy folytatta: azoknak, akik nyilatkoztak arról, hogy az internetes lista egyezik-e az általa Antall Józsefnek átadott listával, maguknak kell erkölcsileg elszámolniuk.

"Az én erkölcsi mércém az, hogy egyetlen ártatlan embert sem keverek gyanúba. Egyben reményemet fejezem ki, hogy olyan  ügynöktörvény születik, amely a múlt eseményeinek és történéseinek megismerése számára stabil jogi hátteret teremt, nem árt az ország nemzetközi megítélésének, s megteremti a kényes, de szükséges egyensúlyt a múlt megismerésének igénye, illetve a nemzetbiztonság követelményei között. Erkölcsi értékítéletem azonban nem változik: ártatlan emberek meghurcolásában nem működök közre. Nemcsak most, hanem máskor sem" - írta Németh Miklós. Hozzátette: az ügyben további nyilatkozatot nem kíván tenni, ezért kéri a sajtó megértését.

Hirdetés
Itthon Martini Noémi 2024. december. 28. 10:00

„Nincs még egy ország, ahol különbséget tesznek menekült és menekült között” – hogyan élnek az állami támogatástól elesett kárpátaljai menekültek?

Augusztus vége óta nem jár állami lakhatási támogatás több ezer kárpátaljai menekültnek. Vannak, akik alkalmi munkából ki tudják termelni a lakbért, másoknak a Máltai Szeretetszolgálat továbbra is finanszírozza a lakhatást, de rengetegen tűnnek el nyomtalanul a rendszerből, és olyanokról is hallani, akik arra kényszerültek, hogy visszatérjenek Kárpátaljára. Az utóbbi négy hónapban több érintett családdal és szállásadóval maradtunk kapcsolatban, hogy megtudjuk, hogyan élnek túl. Három helyszín, három különböző sors.