A Tiszán számíthatunk árhullámra
A Dunán átlagos, a Tiszán átlag feletti az esély jelentősebb árhullámra számíthatunk - közölte Batiz András kormányszóvivő. Eközben árvízvédelmi óvintézkedéseket tesz a nyíregyházi vízügyi igazgatóság a Felső-Tisza vízgyűjtő területére hullott jelentős, mintegy 2,6 milliárd köbméter hó miatt.
Tájékoztatása szerint a vízelvezetés szempontjából kedvező helyzetet teremt, hogy a többlet a Tisza esetében főként az alföldi területeket érinti. Batiz András meteorológiai előrejelzést idézett, amely szerint április elejéig nem várható hirtelen, csak lassú, fokozatos enyhülés.
A megelőző munkálatok jegyében a Felső-Tisza vidékén például homokzsákokat helyeztek el. Kitért arra, hogy Ukrajnával kiváló a védekezés ügyében az együttműködés.
Belvízvédelmi készültséget hét környezetvédelmi és vízügyi igazgatóság tart fenn. Tizennégy szakaszon első, tíz szakaszon másodfokú a készültség; az elöntött terület nagysága 22 ezer hektár, de a víztározók az érintett területeken még 8 millió köbméter befogadására képesek.
Jelentősebb belvíz a Tisza-Szamos közében, az Alföld keleti szélén, a déli országhatárnál és a Kisalföldön várható. "Mind az árvíz, mind a belvíz ügyében a szükséges intézkedéseket megtették".
Az átlagosnál jóval nagyobbnak mondható egy jelentős árhullám kialakulásának veszélye a Tiszán. A sok csapadék egy gyors hóolvadással párosulva nagy árhullámot indíthat el a folyón - közölte a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium politikai államtitkára Gombos András, aki a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei Jándon ellenőrizte a megkezdett munkálatokat.
Az államtitkárt Bodnár Gáspár, a Felső-Tisza-vidéki Vízügyi Igazgatóság vezetője arról tájékoztatta, hogy az árvízvédelmi szempontból legveszélyesebb folyószakasz mentén több mint 2000 köbméter homokot, kavicsot és követ helyeznek el szükség esetére. A felhalmozott anyagból - amennyiben nagyobb árhullám alakulna ki - a töltésekhez vezető utakat teszik járhatóvá, illetve a gátakat erősítik meg.
A területileg illetékes vízügyi igazgatóság emellett felülvizsgálja a központi készleteket is, gondoskodik azok szükség szerinti utánpótlásáról, továbbá aktualizálja a véderők szervezeti feladatait, beosztását és létszámigényét.