Tüntetés miatt bénulhat meg Budapest közlekedése
Néhány megye kivételével országszerte aktívan készülnek a gazdák a hétfői budapesti demonstrációra, amennyiben a szervezők várakozásai helytállóak a tüntetés komoly fennakadásokat okozhat a főváros életében. A gazdák elsősorban a földalapú támogatások kifizetésének elmaradását sérelmezik, ami főleg a nagyobb területen gazdálkodókat sújtja.
Jakab István, a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetsége (Magosz) elnöke pénteken bejelentette, hogy február 21-én, hétfőn reggel hét órakor megkezdődik az országos gazdademonstráció, amely során a gazdák munkagépeikkel, rendőri kíséret mellett megkezdik vonulásukat Budapestre.
Az érdekképviseleti szervezet elnöke közölte: a gazdademonstrációban 15 gazdaszervezet vesz részt hivatalosan. Ezek: a Magosz, a Magyar Mező- és Erdőgazdasági Érdekképviseleti Tanács (MAÉT) tíz tagszervezete, továbbá a Magyar Parasztszövetség, a Magyar Erdőgazdasági Szövetség, valamint a Magyar Középbirtokosok Szövetsége és a Biokultúra Egyesület. A Parlament előtt február 22-én 12 órakor a gazda-nagygyűlést tartanak.
Ezerrel jönnek
A visszajelzések szerint országszerte akár több mint 1.000 mezőgazdasági gép és akár további több ezer demonstráló indulhat el hétfőn és kedden a főváros felé. A demonstrációra a gazdák mezőgazdasági munkagépekkel, konvojban vonulnak a Kossuth térre illetve a XIV. kerületi Felvonulási térre, majd ugyanezeken az útvonalakon vissza.
Az ORFK figyelmeztet arra, hogy torlódásokra kell számítani, a demonstrálók mozgását illetve a helyszíneket a rendőrség folyamatosan biztosítja. A tüntetés miatt február 20-án a reggeli óráktól, várhatóan február 28-án 24.00 óráig ideiglenes forgalomkorlátozás lesz több főúton és a hozzájuk kapcsolódó mellékutakon.
A gazdák elsősorban a földalapú támogatások kifizetésének elmaradását sérelmezik, ami főleg a nagyobb területen gazdálkodókat sújtja.
Megyéről-megyére
Bács-Kiskun megyéből 160 gazda jelezte, hogy mezőgazdasági gépeivel elindul a fővárosi demonstrációra - mondta Domján Gergely a Magosz megyei elnökhelyettese. Kifogásolta, hogy a múlt év májusában leadott földalapú támogatások igénylésekről csak január végén, február elején kapott a visszajelzést a gazdák egy része, hogy hibásan töltötte ki az igénylését. Hozzátette: a gazdák komoly likviditási gondokkal küzdenek, sokan vannak csőd közeli helyzetben.
A nagy távolság miatt a borsodi gazdák csak 20-25 géppel indulnak hétfőn reggel 7 órakor Budapestre a régi 3-as úton - mondta Görcsös Ferenc, a Magosz megyei elnöke. "Kilátástalannak ígérkezik a tavasz abban az esetben, ha nem történik érdemi változás az agrárium területén" - tette hozzá.
Komárom-Esztergom megyében Balogh Zoltán, a megyei gazdakörök szövetségének elnöke is a területalapú, valamint a nemzeti kisegítő támogatások, illetve az áfa, és a kamattámogatás késedelmes kifizetését kifogásolta.
Hetven traktorral vágnak neki a Budapestre vezető útnak a demonstráló hajdú-bihari gazdák. Örvendi László, a Magosz térségi elnöke elmondta: hétfőn reggel hét órakor a 4. számú főközlekedési úton, Hajdúhadház térségében indulnak meg az erőgépek a fővárosba, a többi "gépes-gazda" Hajdúszoboszlónál, illetve Püspökladánynál csatlakozik a menethez. Hozzátette, hogy kedden további 2.000-3.000 gazda utazik Budapestre autóbuszokkal, hogy részt vegyen a tiltakozó nagygyűlésen. "Elszántak a hajdú-bihari gazdák, s addig folytatják a demonstrációt, amíg a kormány nem teljesíti jogos követeléseiket" - mondta a hajdú-bihari elnök.
Békés megyéből várhatóan mintegy 80-100 fő és hatvan erőgép vesz részt a február 21-ére meghirdetett agrárdemonstráción. Kulcsár László, a Magosz országos alelnöke, és Békés megyei elnöke elmondta, hogy a szervezők "oroszlánrésze" még nem jutott hozzá a területalapú támogatáshoz.
Szabolcs-Szatmár-Bereg megyéből több százan vesznek részt a gazdatüntetésen, három autóbusz már megtelt a demonstrálókkal, továbbá kisbuszokkal, személygépkocsikkal és vonattal is utaznak termelők a fővárosba, sőt a nagy távolság ellenére van aki traktorral megy a tiltakozó akció helyszínére - mondta Jakab Ferenc a szervezet térségi elnöke.
A Nyírségben eddig csak az 1-2 hektáron gazdálkodók kapták meg a területalapú támogatást, a nagyobb területen termelők nem, így közülük kerülnek ki a tűntetés szabolcsi résztvevői - közölte. Hozzátette: Szabolcsban a támogatás elmaradt kifizetése miatt csődhelyzet fenyeget sok gazdát, mert a családi gazdálkodók "előre menekültek helyzetük javítására érdekében", hitelt vettek fel, amit már fizetni kellene, de nincs miből.
Győr-Moson-Sopron megyéből várhatóan 300-350 gép indul el Budapestre Fenyőházi Tibor, a Magosz országos alelnöke szerint. A legsürgetőbb teendőnek az alelnök a piacvédelmet nevezte.
Jász-Nagykun-Szolnok megyéből 63 gazdakör képviseletében 150 munkagéppel indulnak a 4-es és 31-es főutakon a termelők, a konvojok már a Hajdú-Bihar és Békés megyéből bevárt gazdákkal együtt vonulnak az utakon. Török István, a Magosz megyei elnöke hozzátette: ezen felül az országos nagygyűlésre a megyéből legalább ezer gazda várható, akik autóbuszokkal, vonatokkal és személygépkocsikkal utaznak a fővárosba.
Elmondta, hogy "amióta megy ez a hajcihő," kicsit felgyorsultak a kifizetések, hozzáfűzve, hogy az ötven hektárnál nagyobb területen gazdálkodók kifizetésénél van lemaradás.
Fejér megyéből mintegy hatvan gépjárművel - traktorokkal és teherautókkal - indulnak útnak, sokan személyautóval mennek a fővárosba. Tamási Béláné a Magosz megyei elnöke elmondta: a gazdák jelentős része még a múlt évi vetőmag, műtrágya és gyomirtó szer árával is tartoznak, így kilátástalan, hogy miből teremtik elő a tavaszi munkák megkezdéséhez szükséges pénzt.
Heves megyéből 60 traktorral indulnak a gazdatüntetésre - tájékoztatott Karsai Ferenc megyei elnök, ugyanakkor, buszokkal több százan utaznak fel a Kossuth-téri demonstrációra. Hozzátette, hogy a támogatások kifizetésének késlekedése kétvállra fektette a Heves megyei gazdákat.
Több mint kétszáz Csongrád megyei gazda részvétele várható a hétfői tüntetésen, akik három busszal és legalább 90 munkagéppel indulnak majd el Budapestre. Kispál Ferenc elnök szerint más területeken is akadozik a kifizetés, példaként a SAPARD pályázatokat említette, amelyeknél eddig csak a nyertesek 20 százalékával kötöttek szerződést.
Nógrád megyéből több száz gazda részvétele várható a tüntetésen, akik legalább 15 géppel indulnak majd el Budapestre. Frisch Oszkár, a Magosz megyei elnöke szerint azok a 30-100 hektáron termelők vannak, illetve lesznek a legnagyobb bajban a kifizetések késedelme miatt, akik hitelből fejlesztettek.