2004. december. 22. 13:56 MTI Utolsó frissítés: 2004. december. 22. 15:23 Itthon

Hiller: 2004-ben "sebességváltás", 2005-ben "padlógáz"

A szocialista párt számára a 2004-es esztendő a sebességváltás éve volt, "2005-ben padlógáz" - mondta az MSZP elnöke évértékelő sajtótájékoztatóján. A kormányfő úgy nyilatkozott, a következő másfél év arról szól majd, hogy miként lehet növekvő pályán, az egyensúlytartó növekvést biztosítva a jólét alapjait megteremteni és a jövedelmeket igazságosabban elosztani.

A szocialista párt számára a 2004-es esztendő a sebességváltás éve volt, "2005-ben padlógáz" - mondta az MSZP elnöke évértékelő sajtótájékoztatón szerdán Budapesten tartott évértékelő sajtótájékoztatón, amelyen részt vett Gyurcsány Ferenc miniszterelnök is. Hiller István hangsúlyozta: a Gyurcsány-kormány biztos alapja az MSZP, amelyben 15 év után idén egy nagy tapasztalatú generáció átadta a vezetést az új nemzedéknek. 

Az MSZP elnöke szerint 2004-ben a koalíciós partnerrel való kapcsolat is jobb lett, mert őszintébbé vált, amellyel könnyebb egymás megértése. Hiller hozzátette: a szocialista párt megítélése is előnyösebb most, mint amilyen 2002-ben vagy akár ez év elején volt. A pártelnök hangsúlyozta: 2005-ben jelentős átalakítások várhatók, amelyeknek célja, hogy a szervezeti struktúra, a párt mozgósítási képessége még jobb legyen, emellett több kreativitásra és eredetiségre van szükség, továbbá erősíteni kell a pártvezetés és a tagság közötti kapcsolatot. "Érezzük a felelősséget, sikeres, modern baloldalt akarunk. Megcsináljuk" - jelentette ki a pártelnök.

Gyurcsány Ferenc miniszterelnök szerint a jövő évi költségvetés elfogadásával az idén befejeződött a 2003-ban kezdődött irányváltás. A Medgyessy-kabinet a szociális ígéretek többségét teljesítette, "a kormány a múlt adósságainak törlesztése után a jövő felé fordul (...), amely egy gyarapodó országról és egy versenyképes országról szól" - mondta. Hozzátette: bebizonyosodott, hogy a kiterjedő szociális szerepvállalás összeegyeztethető a modern Magyarország-képpel. A 2004-es év eredményei közül kiemelte a kétkulcsos szja-rendszer elfogadását, amellyel az átlagos, illetve az alatti jövedelmű családok jobban járnak. 2003-höz képest 30 százalékkal nőtt az átlagjövedelem, amelynek vásárlóértéke mintegy 20 százalékkal lett magasabb és az adóterhek is csökkentek - mondta. 

A kormányfő szerint az elmúlt 15 év összes kormányának közös sikere, hogy idén uniós tag lett Magyarország. A sikerekhez sorolta a sorkötelezettség megszüntetését is. Hangsúlyozta: ebben a ciklusban a Magyar Szocialista Párt és a koalíciós kormány magáévá tette azt a követelést, hogy nyissuk ki az 1990 előtti időszak titkosszolgálati aktáit. "Minimális elbátortalanodás sincs ebben a kérdésben" - szögezte le, hozzátéve, hogy semmi más nem alkalmazható ez ügyben, mint a ma is működő, a jelen nemzetbiztonság érdekeit védő háromfős bizottság meghallgatása. "Mi ebben az ügyben a lehető legszélesebb nyilvánosság mellett vagyunk"  - hangoztatta. Véleménye szerint a népszavazás kérdéseiben Magyarország megmutatta, hogy nem fél múltjától. "Van bátorsága nem Trianon felől nézni a Kárpát-medencére, önmaga sorsára és jövőjére" - hangoztatta. Mint mondta, a magyar emberek jobb teljesítményt nyújtanak mint
a politikusok, több bennük a felelősség, nyugodtság és a megértés. 

Gyurcsány Ferenc azt mondta, a következő másfél év arról szól majd, hogy miként lehet növekvő pályán, az egyensúlytartó növekvést biztosítva a jólét alapjait megteremteni és a jövedelmeket igazságosabban elosztani. A közelgő  ünnepek alkalmából úgy fogalmazott, "simogatóan szerető karácsonyt, nagyon sikeres boldog új esztendőt, több nyugalmat, több megértést és az ország (...) felelősségében osztozó politikusokat (...) kívánunk".

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.