2011. július. 10. 13:53 MTI Utolsó frissítés: 2011. július. 10. 13:51 Pártok között

LMP: elfogadhatatlan a Fidesz javaslata

Tárgyalási alapként sem fogadható el az LMP számára a Fidesz választási rendszerre vonatkozó legújabb javaslata, mert az az ellenzéki párt szerint egyebek mellett tovább erősítené az ország politikai megosztottságát és a két nagy párt, a Fidesz és MSZP "bebetonozását" szolgálná.

Karácsony Gergely, az LMP frakcióvezető-helyettese vasárnapi, az MTI-hez eljuttatott közleményében azt írja: az Áder János által szombaton ismertetett javaslat a kormánypártok tavaly májusban benyújtott javaslatához képest is jelentős visszalépést jelent minden szempontból.    

Az ellenzéki politikus felhívja a figyelmet arra, hogy a javaslat nemcsak hogy megtartaná az ajánlócédulák rendszerét, de még növelné is az egyéni jelöltek indulásához szükséges ajánlások számát. Úgy véli: nincs az országban olyan szakértő, és a Fidesz-KDNP-n kívül nincs egyetlen párt sem, amely ne az ajánlási rendszer eltörlését szorgalmazná, mert az súlyosan sérti az állampolgárok adatvédelmi jogait, és "a nagy pártok játékává silányítja a demokratikus versenyt."    

Kitér arra is, hogy a Fidesz javaslata eltörölné a nem győztes egyéni jelöltekre leadott szavazatok kompenzációját. Ezzel - fűzi hozzá - a rendszer még a jelenleginél is rosszabbul fejezné ki a parlamentben a szavazók akaratát.

Ilyen játékszabályok alapján a Fidesz 2010-ben a szavazók 53 százalékának a támogatásával nem csak a mandátumok bő kétharmadát, de akár a háromnegyedét is megszerezhette volna - véli Karácsony Gergely.     Hozzáteszi: az LMP számára elfogadhatatlan az is, hogy a rendszer egyfordulóssá tételével a Fidesz tovább erősítené az ország politikai megosztottságát, csupán azért, mert az "képzeli, a jelenlegi helyzet alapján ez az érdeke".

Szerinte a kormánypártok javaslatával a Fidesz-KDNP-n kívül az MSZP is jól járna. Áder János előterjesztése csupán a két nagy párt bebetonozását szolgálja, aránytalanná teszi a választási rendszert, aminek egyértelmű vesztese a magyar demokrácia lenne - hangsúlyozza.     A frakcióvezető-helyettes felhívja a figyelmet, hogy az LMP továbbra is kész minden egyeztetésre a választási reformmal kapcsolatban, azonban a Fidesz korábbi javaslatával ellentétben ezt az elképzelést tárgyalási alapként sem tudja elfogadni.

Áder János, a választójogi reform kidolgozásának koordinálásával megbízott európai parlamenti képviselő szombaton jelentette be, hogy a Fidesz elnöksége egyfordulós és vegyes országgyűlési választási rendszert javasol, amelyben az egyéni kerületi és az országos listás mandátumok aránya nagyjából azonos lenne, és eltörölnék kompenzációs listát. A tervek szerint megmaradna pártokra vonatkozó ötszázalékos bekerülési küszöb, de újdonság, hogy az induláshoz a jelenlegi 750 helyett 1500 ajánlószelvényre lenne szükség az egyéni választókerületben, s ezek összegyűjtésére 21 nap állna rendelkezésre

Hirdetés
hvg360 Serdült Viktória 2025. január. 07. 09:30

Laczó Adrienn, lemondott bíró: Dermesztő hatás nyomja rá a bélyegét az egész bírói szervezetre

„Az ember csak akkor veszi észre, hogy nem kapott levegőt, amikor felbukkan a víz alól” – mondja Laczó Adrienn volt bíró, aki januártól egy ügyvédi irodában dolgozik tovább. A Fővárosi Törvényszék Büntető Kollégiumának egykori tanácselnöke szerint a bírák közül egyre többen érzik, hogy olyan nyomás nehezedik rájuk, ami nem megengedhető. Hogyan nyilvánul meg ez a nyomás, és volt-e bármilyen hatása a bírák kiállásának? Miért volt szerinte mélyen sértő az új OBT-elnök nyilatkozata a „zavaró hangokról”? HVG-portré.