2012. augusztus. 16. 16:32 hvg.hu/Index Utolsó frissítés: 2012. augusztus. 16. 16:27 Bűnügy

Vandálok pusztították el a 30 éves badacsonyi rizlingültetvényt

Ismeretlenek húsz centiméterrel a föld fölött, tőnél metszették el a Villa Sandahl harmincéves rajnai rizling-ültetvényének mind a kétezer tőkéjét – írja a Mandiner Bor hír alapján az Index. A borászatnál a hírportálnak azt mondták, hogy hétfőre virradóra fedezték fel a pusztítást, amelyet valószínűleg egyetlen éjszaka alatt végeztek.

Visszavágott tőkékről volt szó, amelyeket metszőollóval is el lehet vágni, ezért lehetett elég a pusztításhoz egy éjszaka. Semmit sem loptak el az ültetvény területéről, így egyértelműen szabotázs történt. A tettesek és megbízóik pontosan tudták, hogy szüret előtt okozhatják a legnagyobb kárt – így is történt, több tízmilliós a svéd tulajdonú borászat kára.

A Villa Sandahl feljelentést tett a rendőrségen. A borászat honlapján azt írták:„Egyszerűen visszataszító, hogyan képes bárki szándékosan így tönkretenni a világ egyik legjobb szőlőjét. Ha ez Elzászban vagy Wachauban történt volna, már a világ legszomorúbb híre között sugároznák”.

A borászat elveszítette az idei termését erről a területről, és ez a rész a következő négy évben is kiesik a termelésből.

A tőkéken az első évben megjelenő hajtások még általában gyengék, ezeket vissza kell majd vágni, hogy a második évben már erőteljesebbek jöjjenek helyettük. Az erős hajtásokat a harmadik évben felteszik karra és ekkor már teremhetnek is, de igazán csak az ötödik évben hoz olyan minőséget a szőlő, mint előtte.

A legnagyobb kár nem a termés kiesése miatt éri a Villa Sandalht. Egyelőre nem tudni ugyanis, hogy a harmincéves tőkék közül hány marad meg a vandál pusztítás után – olvasható a cikkben.

Az ültetvény legnagyobb értékét éppen az évtizedek óta gondozott tőkék jelentették, amelyek gyökere mélyre nyúlik a talajba, és emiatt jól bírják a szárazságot - olvasható az Indexen.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.