Bűnügy MTI 2012. június. 29. 15:34

Felfüggesztettet kapott a Magyarországon halálos balesetet okozó horvát miniszterelnök-helyettes

Egy év tíz hónap, három év próbaidőre felfüggesztett fogházra ítélte Radimir Cacicot, a horvát kormány első miniszterelnök-helyettesét első fokon, Kaposváron a Marcali Városi Bíróság halálos közúti baleset gondatlan okozásának vétsége miatt.

A Kaposvári Törvényszék épületében megtartott tárgyaláson a bíróság egyúttal előzetes mentesítésben részesítette a 62 éves politikust, aki így büntetlen előéletűnek számít, azaz emiatt nem kell lemondania kormányzati és pártbeli tisztségeiről. Az ítélet nem jogerős. A védelem felmentésért és eltérő tényállás megállapításáért, az ügyész letöltendő fogházbüntetés kiszabásáért fellebbezett.

A Horvát Néppárt akkori elnökének, a horvát kormány jelenlegi első miniszterelnök-helyettesének pere tavaly szeptemberben kezdődött a Marcali Városi Bíróságon. A testület a nagy médiaérdeklődésre tekintettel - horvát újságírók, fotóriporterek és televíziós stábok hada kísérte figyelemmel a per kimenetelét - a korábbiakhoz hasonlóan a mostani, negyedik tárgyalást is a Kaposvári Törvényszéken tartotta. 

Radimir Cacic
MTI / Varga György

A tárgyalást az eredeti tervek szerint áprilisban folytatták volna, de miután felmerült, hogy a horvát politikus miniszterelnök-helyettesként esetleg mentességet élvez, a bíróság felfüggesztette a tárgyalást, és jogi állásfoglalást kér a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztériumtól, amely továbbította a kérést az ügyben illetékes Külügyminisztériumhoz. Miután a szaktárca állásfoglalása szerint Radimir Cacicot nem illeti meg a mentesség, folytatódott a tárgyalás.

A vádirat szerint 2010. január 8-án Radimir Cacic borús időben, vizes úttesten, de megfelelő látási viszonyok között, 145-150 kilométeres sebességgel haladt Budapest felé az M7-es autópályán, amikor nekiütközött egy vele azonos irányban haladó járműnek. A vétlen gépkocsiban utazók közül ketten életüket vesztették, egy ember súlyosan, egy másik könnyebben megsérült. 

A horvát politikus már az első tárgyaláson közölte: nem kíván élni a mentelmi jogával, kész bármilyen ítéletet elfogadni az általa okozott közlekedési balesetért. Vitatta ugyanakkor, hogy a megengedettnél gyorsabban hajtott volna, továbbá azt is, hogy a baleset úgy történt, ahogyan az a vádiratban szerepel.

Fejér Zsuzsanna ügyész a bizonyítási eljárás lezárása után a perbeszédében azt mondta: az eset nem bonyolult, a horvát politikus figyelmetlenül, a megengedett sebességet túllépve ütközött össze az előtte haladó személygépkocsival. Elismerte, hogy kevés volt az elsődleges bizonyíték, ám szerinte a közvetett adatok, a tanúk és szakértők Radimir Cacic felelősségét támasztották alá. 

Zamecsnik Péter ügyvéd a baleset körülményeit hosszasan elemezve úgy vélekedett: a baleset egyetlen pillanata sem bizonyított. Nem lehet tudni, hogy volt-e köd, égett-e a másik autó lámpája, be voltak-e kötve az abban utazók - sorolta a vád szerinte kétséges bizonyítékait, megjegyezve, hogy a szakértők véleménye is ellentmondásos volt. Szerinte sajnálatos baleset történt, védence nem szegte meg a KRESZ-t.

Kostyák Krisztina bíró az ítélet indoklásában többször is hangsúlyozta, hogy a bíróság a szakértői vélemények és az objektív adatok alapján hozta meg a döntését. Az előbbivel kapcsolatban azt mondta: mivel a két autó haladási sebességét illetően eltértek a szakértői vélemények, a bíróság - a szakértők kétszeri meghallgatása után, és figyelembe véve a 10-15 százalékos hibahatárt - végül az alacsonyabb, autópályán megengedett mértékű értékekről véleményt adó szakértő álláspontját fogadta el. A rendelkezésre álló adatokkal kapcsolatosan kifejtette: a helyszínelő rendőrök "hiányos, pontatlan" adatrögzítése miatt a bíróság  nem tudta kétséget kizáróan megállapítani, hogy az elöl haladó autónak világított-e a lámpája. (A politikus azt állította, hogy nem, a másik autót vezető nő állította, hogy igen.)     

Radimir Cacic az ítélet kihirdetése után megerősítette a korábban már elmondottakat, azaz: tiszteletben tartja és elfogadja a magyar bíróság döntését. Ügyvédje ezután konzultált védencével, majd fellebbezést jelentett be. Az ügyész ugyancsak fellebbez, a vádirat szerinti letöltendő büntetés kiszabásáért. Az ügyben jogerős ítéletet a Kaposvári Törvényszék hoz majd.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.