2016. augusztus. 12. 20:43 MTI Utolsó frissítés: 2016. augusztus. 12. 21:11 Instant tudomány

Nem hat az emberre a rágcsálóknál működő éhséghormon

Nem javítja az emberek gondolkodási képességét a ghrelin, az a hormon, amelyről korábban kimutatták, hogy javíthatja a rágcsálók gondolkodási képességét - állapították meg német kutatók.

Korábban kimutatták, hogy a ghrelin javíthatja a rágcsálók gondolkodási képességét, mindenek előtt a térbeli megismerést. Arról azonban alig lehetett tudni valamit, hogy mennyire befolyásolja a ghrelin az emberi gondolkodást.

A mostani vizsgálathoz a német Max Planck Pszichiátriai Intézet kutatói 21 egészséges férfi önkéntest kértek meg, hogy tegyenek virtuális sétát egy ingyenes számítógépes játék módosított verziójában. Miközben a résztvevők a digitális külváros utcáit rótták, mágneses rezonanciás képalkotó eljárással kísérték figyelemmel az agyműködésüket. Séta közben arra is kérték őket, hogy jegyezzenek meg egyes szavakat.

Két menet volt, az egyikben ghrelint kaptak, a másikban hatóanyag nélkül placebót. Úgynevezett kettős vak módszert követtek a kutatók, ami azt jelentette, hogy a technikai személyzeten kívül sem a résztvevők, sem a kutatók nem tudták, mikor kaptak a játékosok ghrelint és mikor placebót.

Másnap megkérdezték a résztvevőket, mely szavakra emlékeznek. Az eredmények azt mutatták, hogy semmi különbség sem volt az éhséghormon és a placebó tanulásra gyakorolt hatása között.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.