Miért könnyezünk a hagymától? Miért vizes állandóan a szemünk? A sírás hogyan enyhíti a szomorúságot? Ilyen kérdésekre válaszol egy érdekes videó.
A TED-Ed osztott meg egy aranyos videót, amely az emberi könnyekről oszt meg minden fontos információt.
A legérdekesebb tudományos tény, hogy gyakorlatilag állandóan könnyezünk, naponta 3 deciliter könnyet termelünk, azaz évente több mint 100 litert.
Erre azért van szükség, hogy szemünket megvédjük a szennyeződésektől. Az erre szolgáló könnyeket a mucin réteg rögzíti a szemünk felületén. Ezen van egy vizes réteg is, amely hidtratálja a szemet, illetve távol tartja a baktériumokat, valamint a szaruhártyát védi a sérülésektől. A harmadik réteg a lipidréteg, amely olajos állagú, ez biztosítja, hogy a másik két réteg ellenére a látásunk tiszta legyen, illetve megakadályozza az alsóbb rétegek elpárolgását.
A videó viccesen mutatja be, hogy miért miért könnyezünk a hagymapucolástól. Ez egy kémiai reakció, amelyet a hagyma illatát adó szulfoxidok váltanak ki. A szemünk felé jutva szulfénsavvá alakulnak, ezután pedig propanollá, kénsavvá és hidrogén-szulfiddá. Szemünk ilyenkor könnyel igyekszik hígítani a savat. Amikor hagymát főzünk, ugyanezek a vegyületek adják a hagyma kellemes illatát is.
Az érzelmek kiváltotta könnyek más jellegűek. Ha nagyon szomorúak vagy boldogok vagyunk, akkor érzelmi könnyeket termelünk, méghozzá abból a célból, hogy hangulatunk mihamarabb stabilizálódjon. Ezt más fiziológiai reakció is segíti, mint például az emelkedő pulzusszám és a lassabb légzés.
Az eddigi tudományops feltételezések szerint a sírás lehet közösségi mechanizmus is, hogy szimpátiát váltsunk ki vagy megadást mutassunk. Néhány kutatás viszont már kimutatta, hogy az érzelmi könnyek nagyobb koncentrációban tartalmaznak stresszhormonokat, ACTH-t és enkefalint, amelyek természetes fájdalomcsillapítók.